Aby mohli stavbaři začít s pracemi, muselo Povodí Moravy odpustit část nádrže. „Hladina tak bude po dobu oprav o dva metry níž než obvykle. Odtok z přehrady tak zakalil řeku Hanou i její přítok Malou Hanou. Po zastavení vypouštění se čistota řek vrátí,“ ujistila mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Důvodem oprav je sanace obvodového pláště odběrné věže, který pochází ze sedmdesátých let minulého století. „Rekonstrukce spraví železobetonové rámové konstrukce strojovny. Dělníci také opláští budovu a rozbité skleněné tabule, které vybili lidé kameny, nahradí hliníkovým plechem,“ popsal úpravy ředitel závodu Střední Morava Pavel Cenek.

Aby mohli stavbaři nainstalovat plošinu nesoucí lešení, musejí do železobetonového pilíře na dně nádrže osadit kotvící prvky. Pro jejich důkladné přichycení je nutné, aby dispečeři Povodí Moravy postupně upustili vodu tak, aby hladina dosáhla kóty 330 metrů nad mořem, což je asi tři a půl metru pod spodní hranou betonové konstrukce strojovny věže a dva metry oproti běžné hladině.

Sto dvacet litrů za vteřinu

Nádrž v Opatovicích slouží jako zásobárna pitné vody. Povodí Moravy však ujišťuje, že se snížení hladiny odběrů vody nijak výrazně nedotkne. „Vodárny výrazně omezené nebudou. Normálně můžou odebírat sto dvacet litrů vody za sekundu. Nyní to bude jen o tři litry méně. Tento stav vydrží až do března příštího roku,“ řekl Cenek.

Stavební práce na odběrné věži začnou v polovině září a potrvají do poloviny listopadu. Celková cena oprav přesáhne dva miliony korun.

Vodárenská nádrž Opatovice byla postavená v roce 1972 na řece Malá Haná poblíž stejnojmenné obce. Je zdrojem pitné vody pro Vyškovsko a Bučovicko. Protože jejím hlavním účelem nádrže je zajištění vody pro zásobování obyvatel, v roce 1986 úřady v jejím okolí vyhlásily pásma hygienické ochrany a zakázaly koupání.

Ze zásobního objemu v nádrži odebírají vodárny v regionu přibližně dva miliony metrů krychlových vody ročně pro úpravu na pitnou vodu. Celkem je v nádrži asi deset milionů metrů krychlových vody. V nádrži žije velké množství chráněných živočichů, mezi ně patří například škeble nebo raci. Na nádrži je také vodní elektrárna.