„Dotaci jsme získali. Papírování s ní spojené je ale až neuvěřitelně složité. Když poslanci schvalovali novely stavebního zákona a zákona o veřejných zakázkách, slibovali, že se tím celý proces zjednoduší, opak je ale pravdou. Dalším problémem jsou pak i úředníci, kteří při prosazování zákona nechávají občas rozum stranou," postěžoval si starosta Holubic Stanislav Přibyl.

Problém je podle něj také způsob výběru zakázek. „Rozhodujícím kritériem je cena. Pokud ale dodavatelská firma třeba v polovině stavby konstatuje, že za vysoutěžené peníze zakázka zrealizovat nejde, dostává se obec do pozice vydíraného. Pokud totiž nechce dotaci vrátit, nezbude jí, než přihodit peníze z vlastního," připomněl starosta.

Vedení úřadu si však nemůže dovolit, aby ho administrativní náročnost projektu odradila. „Děláme všechno pro to, abychom mohli začít stavět v polovině letošního roku. Do té doby nás čeká ještě právě výběr dodavatele a také získání úvěru," vylíčil Přibyl.

Obec totiž sama spoluúčast zaplatit nemůže. „Z odhadovaných pětadevadesáti milionů nám dotace zaplatí třiaosmdesát. Zaplatit nárazově dvanáct milionů korun je ale pro nás vzhledem k příjmům obce nemožné. Jak vysoký úvěr bude, nicméně určí teprve vysoutěžená cena. Pokud by se totiž podařilo zakázku zhotovit levněji, mohl by být nižší i úvěr, protože spoluúčast obce je stanovená procentuálně," vysvětlil starosta.

Projekt kanalizace musejí v obci podle podmínek přidělené dotace dokončit do konce roku 2015.