Mezi nejvážnější problémy neurologie patří špatné dispoziční řešení i mizerná kvalita oken. „Systém topení nemá možnost regulace teploty, výtah slouží po celou dobu fungování bez doplnění nových bezpečnostních prvků. Na první pohled je viditelné i celkové opotřebení budovy, jak uvnitř, tak zvnějšku. Navíc do ní zatéká," zdůraznila ředitelka nemocnice Věra Seidlová.

OTÁZKY BEZPEČNOSTI

Rekonstrukce se dotkne celého objektu od nově opraveného schodiště s výtahy až po budovu takzvané Kaple. „Bude zcela zásadní. V jednotlivých podlažích stavební firma demontuje všechny zděné příčky. Vznikne naprosto nová dispozice," nastínila Seidlová s tím, že budova bude po rekonstrukci odpovídat i náročným bezpečnostním kritériím. Z toho důvodu vznikne také další schodiště s výtahem u Kaple.

Pacienti se můžou těšit na moderně vybavené pokoje. „Budou maximálně třílůžkové a u každého bude vlastní sociální zařízení s toaletou a sprchou. Dostaneme se do standardu, který je zavedený ve většině oddělení. Nový bude i nábytek, nakoupíme také postele a přístroje," avizovala ředitelka zařízení s tím, že se na podobný komfort můžou těšit také lékaři.

Zahájení stavby. Rekonstrukce neurologie vyškovské nemocnice.Zdroj: DENÍK/Markéta Evjáková

Část přístrojů pro neurologii a centrum léčebných rehabilitací koupili už loni z programu takzvaných iktových center. „I ty se přesunou ze stávajících prostor doposud rozmístěných po celém areálu nemocnice. Nově vybavíme i oddělení ORL," slíbila Seidlová.

To vítá například Vyškovanka Julie Vacková. Podle ní je budova neurologie asi tou nejhorší z celé nemocnice.

Zamlouvá se jí myšlenka třílůžkových pokojů s vlastním sociálním zařízením. „Pro pacienta to představuje příjemný komfort. Osobně si myslím, že je vyškovské zařízení na dobré úrovni a díky rekonstrukci se jeho prestiž zvýší," je spokojená Vacková. Připomněla však, že se o zásazích mluví už poměrně dlouho. „Mohlo se k nim podle mě přistoupit i dřív," zmínila Vyškovanka.

Jak ale upozornila Seidlová, s ohledem na zachování stálého provozu všech oddělení bylo nevyhnutelné chystat rekonstrukci postupně. „I když na první pohled se může zdát laické veřejnosti zvolený postup zdlouhavý," prohlásila.

Rekonstrukce se uskuteční za provozu. „Což její pracovníci bezpochyby zvládnou, mají už se ztíženým provozem zkušenosti a ředitelka Seidlová vede zařízení pevnou rukou. Díky tomu patří ta vyškovská k páteřním nemocnicím Jihomoravského kraje," vyzdvihl v úterý ve Vyškově hejtman Michal Hašek s tím, že kraj poskytne polovinu potřebných peněz na rekonstrukci. Druhou pak zaplatí stát.

Že je rekonstrukce pavilonu opravdu nutná, je přesvědčený i senátor Ivo Bárek. „Zaslouží si to nejen lékaři, ale i pacienti. Věřím, že příští rok už se budou těšit z výsledku prací," řekl.

Akce je součástí postupné rekonstrukce celé nemocnice, která začala v roce 2009. To bylo na jejím jižním konci postavené schodiště s lůžkovým výtahem. V roce 2012 vznikla třípodlažní stavba, která propojila vestibul nemocnice s neurologickými ambulancemi.

V prvním a druhém podlaží našla místo neurologická jednotka intenzivní péče, v suterénu pak zůstala spojovací chodba s provozně-technickým zázemím. „Nyní chceme modernizovat neurologické oddělení ve druhém a třetím nadzemním podlaží a přesuneme centrum léčebné rehabilitace z budovy C do prvního podlaží neurologie. Jeho místo zaujme pracoviště ORL. To mu umožní využívat pro lékařské úkony nových zákrokových sálů a sálů gynekologie," přiblížila Seidlová.