„Do hospody stejně lidé chodí hlavně proto, aby se bavili mezi sebou. Toto vydírání svazem rozhodně nehodlám schvalovat v tichosti," neskrýval Gottwald rozčilení, přestože se zdražení nemá pro příští rok týkat televizních poplatků.

Neméně rozhořčené jsou obce. Právě jich se zdražení dotkne nejvíc. Připlatit budou muset za provoz obecního rozhlasu a také za kulturní akce. Poplatky za reprodukovanou hudbu totiž stoupnou o desítky procent. „A opět na to doplatí obyčejní lidé, kteří platí daně. My se kulturních akcí vzdát nechceme, takže budeme muset při sestavování rozpočtu na kulturu sáhnout hlouběji do obecní kasy," podotkl například starosta Kozlan Karel Pospíšil.

Ani v Bučovicích podle slov zaměstnance kulturního centra Josefa Brychty úpadek kultury nehrozí. Že si ale bude muset město připlatit, se mu rovněž nelíbí. „Ročně nás pouze poplatky pro svaz stojí přes dvacet tisíc korun. Další navýšení nás samozřejmě negativně zasáhne, protože i nadále chceme obyvatelům i návštěvníkům města přinášet kvalitní program. Bohužel s tím nemůžeme nic dělat a nezbude nám stejně nic jiného než opět zaplatit," posteskl si Brychta.

Ujistil nicméně, že Bučovice nechtějí vyšší poplatky promítat do vstupného na akce. „Rádi bychom zachovali ceny stejné jako tento rok. Rozdíl bude muset doplatit město," řekl.

Starosta Kozlan navíc upozornil, že celá věc s poplatky pro svaz se týká pouze pořadatelů akcí. Umělci nic platit nemusí. „Pro vystupující kapely se nic nezmění. Tohle vždy řešíme pouze my. Od kapely si vyžádáme repertoárový list a podle toho se pak vyčíslí celá částka," vysvětlil Pospíšil.

Do poplatku za akci se pak podle Brychty promítá i to, jestli se na akci platí vstupné nebo kolik dorazí lidí. „Vzhledem k tomu, že se smlouva vyčísluje klidně i měsíc před událostí, je potřeba počet návštěvníků odhadnout. Pak je možné samozřejmě ještě číslo upravit," dodal pracovník bučovického střediska.

Představitelé Ochranného svazu autorského ovšem tvrdí, že i přes zdražení patří místní poplatky k nejlevnějším v Evropě. Předseda představenstva svazu Roman Strejček je podle svých slov přesvědčený, že sazby stanovené pro rok 2017 jsou přiměřené. „Jejich navýšením chceme pouze zmírnit pokřivení trhu. Není důvod k tomu, aby se autorům hudby u nás dostávalo menší míry ochrany práv, než je běžné ve většině zemí Evropské unie," myslí si Strejček.

Svaz zastupuje téměř devět tisíc českých umělců a asi milion zahraničních. Vznikl v roce 1919.

Současná situace, kdy podmínky diktuje pouze jedna strana, vadí kromě Gottwalda i dalšímu majiteli hospody. Ten si ale nepřál zveřejnit jméno, redakce ho však zná. „Ptám se sám sebe, kam až tohle může zajít? Kdy bude mít svaz dost a nechá nás na pokoji? Na tyto otázky bohužel odpovědět nelze, protože není důvod, aby svaz dál nezhoršoval podmínky pro provozovatele. Vymýšlejí další a další zdražování a neexistuje žádná páka, jak to zastavit. Buď zaplatíte, nebo dostanete likvidační pokutu," poznamenal hospodský.