Osm let poukazují manželé Chmelařovi z bučovické místní části Vícemilice na rozpory při stavebním řízení k povolení stavby mycí linky pro kamiony. Stavbu nikdy nikdo nezkolaudoval a problém si přehazoval stavební úřad v Bučovicích s krajským úřadem v Brně. Teď už jí podle rozhodnutí úřadů zbývá jen necelý týden, začátkem července má myčka zmizet. Zatím se však nic neděje.

Příští týden už nemá být po myčce ani památky. „Jsme rádi. Konečně jsme se dočkali spravedlnosti. Stavba tam nemá co dělat. Je v rozporu s územním plánem,“ uvedl k této záležitosti Václav Chmelař, který má černou stavbu v sousedství svého rodinného domu.

Manželé Chmelařovi se kvůli myčce v minulosti obrátili na ombudsmana. Na popud majitele myčky Libora Kříže se pak spor dostal i na ministerstvo pro místní rozvoj. To však paradoxně rozhodlo v jeho neprospěch. Na základě toho vydal stavební úřad v Bučovicích rozhodnutí o odstranění stavby.

Kvůli mycí lince, kterou začal v roce 2002 stavět Libor Kříž, vzrostl počet kamionů, které projížděly areálem firmy Dopos. Podle Chmelařových zamořovaly okolí zápachem z výfukových zplodin. „Provoz linky a opravny spolu s pohybem kamionů způsobovaly nepříjemný zápach a hluk. A to často pozdě v noci. Přes den jsme na dvoře ani nemohli nechat odpočívat naše tehdy malé děti,“ poznamenal Chmelař.

Mycí linka má podle rozhodnutí úřadu zmizet už v pondělí, zatím tomu však nic nenasvědčuje. „I přes zákaz, který vydal stavební úřad, se tam pořád pracuje. Areál firma Dopos stále používá k opravám aut a jako skladiště. Nevidíme žádné náznaky toho, že se majitel chystá černou stavbu odstranit,“ postěžoval si Chmelař.

Na splnění vydaného rozhodnutí přitom dohlíží stavební úřad. „Situaci kolem myčky ve Vícemilicích kontrolujeme tak, jak nám to ukládá zákon. Veškeré podrobnosti jsou uvedené v příslušném rozhodnutí,“ uvedl pracovník stavebního úřadu v Bučovicích Jiří Raušer, který má případ vícemilické myčky na starosti.

Bližší informace ohledně současného stavu poskytnout odmítl. „Rozhodnutí je určené pro účastníky řízení, takže se k tomu nebudu dál vyjadřovat,“ podotkl Raušer.

Podle majitele mycí linky Libora Kříže myčka začátkem července opravdu zmizí. „V pátek, tedy 1. července, začínáme bourat. Víc k tomu nemám co dodat,“ podotkl Kříž.

Společnost Dopos, která má mycí linku odstranit, přitom vlastní jeho dcera Karolína Křížová. Na ni je také vydané rozhodnutí o odstranění stavby. Libor Kříž ve společnosti figuruje jako jednatel.

Rozhodnutí o odstranění stavby, podle kterého má mycí linka zmizet, vydal stavební úřad v Bučovicích v únoru letošního roku. V té době se Libor Kříž vyjádřil, že pozemky pod mycí linkou prodal a nový majitel na nich hodlá postavit vilu. Podle aktuálních záznamů v katastru nemovitostí však pozemky pod budovou patří Karolíně Křížové.

Okolní pozemky v areálu firmy Dopos jsou však stále evidovány na Libora Kříže. Z důvodu exekučních řízení však k ním má omezené vlastnické právo.

Situaci kolem vícemilické myčky kamionů řešilo několik pracovníků bučovického stavebního úřadu. Manželé Chmelařovi je totiž obviňovali z podjatosti. Proto případ nakonec dostal na příkaz tehdejšího bučovického tajemníka na starost právě Jiří Raušer, za něhož nakonec úřad vydal rozhodnutí o zrušení stavby.