Vedoucí průvodců slavkovského zámku David Kučera ujišťuje, že prohlídky jsou připravené tak, aby se děti příliš nebály. „Velmi často se setkáváme s požadavkem rodičů, aby čerti nebyli moc strašidelní a neměly z nich děti trauma. Jedna z postav čertů je tedy například inspirovaná postavou z pohádky Princezna ze mlejna a vše působí celkově dost mile,“ popisuje Kučera.

Děti se kvůli odměně přesunují do zámecké kaple, kde po jménech vyvolává Mikuláš a společně s anděly je obdarovává. Přidává k tomu upozornění na jejich prohřešky a rady, jak se ještě polepší. „Snažíme se, abychom měli velmi autentického Mikuláše. Kostým máme ručně šitý z kvalitních materiálů a letos má Mikuláš poctivé divadelní vousy od pražských vlásenkářů, které vypadají jako pravé. Jinak nabízíme rodičům možnost předání nadílky s nějakým osobním komentářem o dítěti – pochválíme je nebo pokáráme za konkrétní věci, o kterých nám rodiče řeknou,“ vysvětluje Kučera.

Vrcholem sobotního programu byla noční bitva v zámeckém parku.
Napoleon v bitvě u Slavkova po letech omezení: podívejte se, jak letos vypadala

Prohlídky a nadílku připravují průvodci a členové spolku Per Vobis. „To je spolek nadšenců, ochotníků ze Slavkova u Brna. Jde o bývalé průvodce a jejich rodiny, kteří ani v dospělosti na náš zámek nezapomínají a jednou za čas zde společně vymyslíme něco pěkného pro naše návštěvníky,“ říká ředitelka slavkovského zámku Eva Oubělická.

Ježíškova pošta

Vstupní hala zámku se navíc v neděli od třinácté do šestnácté hodiny mění na Ježíškovu poštu. Děti v ní píší nebo výtvarně tvoří dopisy Ježíškovi, na programu jsou dílničky. „Vyrobí mimo jiné obálku a dají si na ní speciálně vyrobené razítko, nazdobí perníky a vyrobí svícny. Toto je nejvíce interaktivní část programu, kterou mají děti i jejich rodiče velmi rádi. Je samozřejmě potřeba brát ohled na předpokládaný věk dětí a tomu přizpůsobit charakter dílniček, aby to na ty nejmenší nebylo moc složité, ale abychom zároveň měli něco pro starší. Často se však zapojují rodiče a dětem pomáhají,“ doplňuje Kučera.

Návštěvníky přilákal přes den pestrý program i stovky prodejců.
Předvánoční jarmark, Václav Vydra i vojáci: Slavkov vzpomíná na bitvu tří císařů

Akcí pro děti organizovali pracovníci zámku poslední dny více. „Ve čtvrtek a pátek jsme pořádali prohlídky podzemí a tvořivé dílničky na zámku pro děti z místních školek, škol a družin. Celé dva dny byl tak náš zámek plný dětské radosti z nadcházejících Vánoc,“ dodává Oubělická.