Jeho začátek je naplánovaný na devátou hodinu ráno. „Potrvá do jedenácti hodin. V deset se uskuteční slavnostní zahájení, na němž provozovatelé místních atrakcí budou lákat návštěvníky na nejzajímavější akce," informovala mluvčí vyškovské radnice Petra Bezdomniková s tím, že děti se můžou těšit na různé soutěže a hry.

Součástí akce bude také Pochod osvobození města Vyškova, který pořádá místní organizace Klubu českých turistů. „Jde o jeho 41. ročník a určený je pro děti, rodiče, prarodiče a všechny příznivce turistiky. Akce je nazvaná Dětská trasa kolem Kačence," uvedla Bezdomniková.

Sraz účastníků bude do tři čtvrtě na jedenáct dopoledne u Turistického informačního centra. „Cíl bude u vyškovského zooparku ve dvě odpoledne. Na trase si děti zasoutěží a na závěr pro ně bude připravený volný vstup do zoo. Jako upomínku dostanou pamětní list a stylová razítka nebo pamětní odznak pochodu," dodala mluvčí radnice.

Kdo se bude chtít podívat dál než k vyškovskému Kačenci, byť jen v představách, může zavítat do Bošovic. V tamní Papouščí zoologické zahradě se totiž v sobotu bude konat beseda o putování po Indii. „Začne v šest hodin odpoledne a své zážitky z cest představí Zina a Stanislav Drbalovi. Přednáška je nazvaná Barvy Indie a bude trvat přibližně hodinu. Doplněná bude o obrázky z dataprojektoru," přiblížila ředitelka bošovické papouščí zoo Hana Škrháková Pádková a zároveň pozvala návštěvníky na prohlídku atrakce. „Pokud budou mít před začátkem besedy čas, můžou se přijít podívat i na naše papoušky," lákala Škrháková.

Pořadatelé akcí tentokrát nezapomněli ani na pivaře. Ti budou mít možnost utkat se v pití zlatavého moku na čas. Pokud tedy zavítají v sobotu do Letonic. Místní zahrádkáři pořádají na hřišti letonické tělovýchovné jednoty soutěž nazvanou Co ještě nevíte o přírodě aneb Letoňský tuplák. Účastníci budou soutěžit ve třech kategoriích, a to dětí, mužů a žen nejen ve znalostech o přírodě. Pro děti bude namísto piva přichystaná limonáda.

Region nabízí program také pro milovníky kultury. Například v rousínovské staré radnici v sobotu úderem páté hodiny odpoledne začne třetí ročník mezinárodní výstavy fotografií. Před jejím zahájením se uskuteční koncert maďarských a českých folklorních skupin, a to od tří hodin odpoledne.

Příznivce filmů zase lákají kina na Vyškovsku. Slavkovské promítne v sobotu od půl osmé večer a v neděli od půl páté odpoledne Sammyho dobrodružství. Ivanovické zase zve na nedělní promítání, kdy od šesti hodin odpoledne představí divákům romantickou komedii LOL. Zkrátka nepřijdou ani návštěvníci vyškovského kina Sokolský dům. Tam je v sobotu a neděli od pěti hodin odpoledne čeká film Zambezia, v sobotu od osmi večer akční sci-fi Nevědomí a v neděli od sedmé večerní Paříž – Manhattan.

Kdo chce neděli strávit spíš slavnostně, může zamířit do Bučovic. Tam totiž budou zástupci města po rozsáhlé rekonstrukci otevírat kapli v židovském hřbitově v Hájecké ulici. Na programu jsou židovské zpěvy a recitace tvorby Jiřího Ornesta. „Hosty budou předseda Židovských obcí České republiky Petr Papoušek a brněnský rabín Jaromír Schlamo Kučera," uvedl pracovník Kulturních zařízení města Bučovice Josef Bouda.

Kaple byla podle něj v minulosti v dezolátním stavu. Na její rekonstrukci se podílely jak bučovické technické služby, tak i jiné firmy. „Teď má opravené omítky i dlažbu," přiblížil Bouda s tím, že renovací kaple chtělo město upozornit také na to, jak důležitou roli Židé sehráli v historii města.

Na akci bude také slavnostně odhalená pamětní deska, kterou nechal loni vyrobit Okrašlovací spolek Bučovice. „Pamětní deska je z kamene a zdobí ji šesticípá bronzová hvězda s nápisem připomínajícím události roku 1942," připomněla jednatelka spolku Jana Vlachová.

A v neposlední řadě se dočkají i milovníci domácích zvířat, a to v sobotu. Svou výstavu totiž pořádají členové vyškovské organizace Českého svazu zahrádkářů. Od osmi hodin ráno do jedné odpoledne se tak zájemci můžou přijít podívat na Jarní výstavu králíků, drůbeže a holubů, výstavu včelařů a expozici exotů, morčat a teddy králíčků. Uskuteční se v chovatelském areálu.