Rybník ve Šmolesích u Letonic se stane v sobotu odpoledne dějištěm hned několika námořních bitev a leteckých soubojů. Proti sobě se postaví na čtyřicet dálkově ovládaných modelů válečných lodí a ponorek v bitvách druhé světové války. Začne tam totiž Bitva Midway.

Některé souboje mají reálný historický podklad, jiné jsou do určité míry fikcí pořadatelů. „Diváci uvidí například potopení britského bitevního křižníku Hood německou bitevní lodí Bismarck. U hlavní bitvy se však historie držet nemůžeme, protože by diváky nebavila. Ve skutečnosti se totiž bitevní lodě v takovém složení nemohly nikdy potkat. Taktika a strategie boje však mají reálný základ,“ řekl vedoucí organizačního štábu Igor Červený.

Diváci tak uvidí bojovat třeba bitevní loď Bismarck na straně s bitevní lodí Missouri a letadlovou lodí Enterprise. Nepůjde však jen o souboje. „Hlavní námořní bitvě předchází přehlídka lodí. Každou z nich divákům představíme. Dozví se o ní základní technická data a její historii. A také to, kde dnes kotví nebo kde ji potopili,“ uvedl Červený.

Program historického odpoledne zahájí průvod s vlajkami o půl druhé. Ve dvě hodiny se v předehře střetnou tanky s letadly. Hlavní bitva začne ve čtvrt na čtyři vystřelením světlice.

Loučení s prázdninami ulehčí dětem v Bošovicích. V sobotu od jedné hodiny odpoledne je tam totiž čeká už devátý ročník dětského dne. „S nápadem přišli myslivci z Bošovic. Asi od čtvrtého ročníku se přidali fotbalisté a hasiči, takže můžeme dětem nabídnout několik soutěží. Také se nám podařilo najít dost sponzorů, takže každé dítě dostane cenu za každý absolvovaný okruh,“ podotkl za pořadatele Radek Klvač.

Okruhy budou v Bošovicích tří, každá ze spolupracujících organizací má na starosti jeden. „Fotbalisté nachystají soutěže s míčem, u hasičů se budou třeba shazovat kuželky hadicí a s myslivci si můžou děti zastřílet ze vzduchovky,“ upřesnil disciplíny Klvač.

Pořadí disciplín však pořadatelé nijak nestanovili. „Záleží na každém účastníkovi, v jakém pořadí bude chtít úkoly splnit. Soutěže pořádáme v mateřské škole, u myslivny a na hřišti, všechna místa jsou v okruhu sto metrů. Takže se dá říct, že je vše na jednom místě,“ poznamenal Klvač.

Pořadatelé však chtějí rozvíjet také zručnost dětí a nachystali i doprovodné akce. „Ve spolupráci se základní školou můžou děti modelovat přírodní motivy. Také jsme nachystali díly asi pro sedmdesát ptačích budek, které si pod naším dohledem děti stlučou a budou si je moci vzít domů na památku,“ doplnil Klvač.

Pořadatelé nezapomněli ani na doplňování energie. „Dětské odpoledne uzavřeme táborákem, který zapálíme kolem šesté hodiny večer. Dětem jsme koupili špekáčky nebo si můžou donést na opečení kukuřici,“ dodal Klvač.

V Habrovanech pro změnu uzavřou sezonu milovníci historických vozidel. „Je to náš poslední sraz, který letos v Habrovanech pořádáme. V prosinci máme ještě zavírání šoupátek, ale to je jenom posezení v hospůdce u fotek a videa,“ uvedl Bronislav Nejtek z habrovanského Veteran Clubu. Do Habrovan se začnou veteráni sjíždět dnes od půl deváté ráno. „Asi do půl desáté probíhá registrace účastníků. Poté všechny přítomné uvítáme krátkým projevem,“ uvedl Nejtek.