Zábava pro děti i jejich rodiče začne už v sobotu v deset hodin dopoledne ve vyškovském zooparku. Slavnostně se totiž otevírá nový Hanácký statek. „Replika skutečného hospodářského stavení z Lysovic je vlastně také vzdělávací centrum. Chceme návštěvníkům ukázat, jak se dříve skutečně bydlelo, jak se vyráběly konkrétní potraviny,“ přiblížila zástupkyně ředitele vyškovského zooparku Dagmar Nepeřená.

Dnes tak čeká návštěvníky bohatý program. „Děti čekají soutěže a kvízy, pro malé i velké návštěvníky máme připravené ukázky tradičních řemesel,“ řekla Nepeřená.

Své umění tak předvedou tkalci se stavy, lidé uvidí i spřádání vlny nebo košíkáře. Program bude pokračovat i zítra. „V oba dny jsou na programu ukázky řemesel a hry, zítra navíc zahraje v zámecké zahradě skupina Koňaboj. Do zahrady bude otevřeno,“ podotkla Nepeřená.

I další obce v regionu myslí v sobotu na děti. Dětský den v sobotu od tří hodin odpoledne připravilo mateřské centrum Stonožka z Pustiměře spolu s dobrovolnými hasiči. „Sraz je za hasičskou zbrojnicí. Máme objednané dva skákací hrady, bude bohatá tombola, návštěvníci si užijí malování na obličej, cukrovou vatu i táborák,“ popsala program vedoucí mateřského centra Pavlína Rozehnalová.

Na programu jsou i taneční vystoupení. „Přijedou mažoretky z Ivanovic na Hané, návštěvníci uvidí i latinskoamerické tance a také street dance,“ řekla Rozehnalová. Akce se koná jen za příznivého počasí. „Předpověď nás netěší, ale zatím jsme měli všechny ročníky vyvedené, tak doufáme, že i letos počasí vyjde,“ dodala Rozehnalová.

Bohdalice namísto smíchu dětí rozezní dnes štěkot psů. Koná se totiž už třetí ročník Voříškiády. V devět hodin ráno začíná výstava, od tři čtvrtě na deset budou soutěžící psi předvádět, co umí. Vítěze vyhlásí organizátoři v poledne.

Přehlídku zvířat hostí v sobotu také Vyškov. Na ni však psi ani kočky nesmí. Jde totiž o setkání pro děti a jejich malé domácí mazlíčky, které můžou větší zvířata ohrozit. Děti čekají soutěže o nejoblíbenější zvíře, kvízy nebo opékání špekáčků.

Opékat se bude v sobotu odpoledne i ve Studnicích. Od tří hodin tam totiž občanské sdružení Studánky a Centrum pro rodinu Vyškov připravily dětské odpoledne. „Půjde o spojení dvou projektů. Jeden z nich se jmenuje Cesty k lidem, druhý Otevírání pěší stezky za pověstmi Drahanské vrchoviny,“ řekla Lenka Kadlčíková z Centra pro rodinu.

Pro všechny zájemce je připravený pestrý program. „Nejdřív bude slavnostní otevření peší stezky. Potom čeká všechny takové volnější zábavné odpoledne. Děti se například můžou vydat na projížďku na koních, pro dospělé bude připravené posezení s opékáním a grilováním,“ popsala program Kadlčíková.

Akce se koná za každého počasí. „Když bude pršet, tak nás to samozřejmě moc nepotěší, ale ani nezaskočí. Máme totiž připravený veliký stan, kam se můžou všichni schovat. Jedině pokud bude pršet moc, vypustíme asi projížďku na koních, ale to se snad nestane,“ doufá Kadlčíková.

O koně kvůli počasí však určitě nepřijdou v neděli odpoledne lidé ve Vyškově. Sdružení Piafa totiž pořádá Den koní, který se od jedné odpoledne koná v Šafářském dvoře za zámeckou zahradou u zooparku. Na programu je přehlídka různých koňských plemen, kostýmové ježdění i ukázky jezdecké disciplíny parkuru nebo drezury koní.