„Tato aktivita má vždycky největší úspěch. Děti nejvíc baví to, co mohou dělat společně se svými rodiči,“ uvedla vedoucí Rychty Zdenka Jičínská.

Kromě stezky bude na programu například také vyhlášení výtvarné soutěže žáků základních škol, hrátky s vojenskými lesy, dřevorubecká soutěž nebo prodej regionálních produktů z Moravského krasu a Drahanské vrchoviny. V odpoledních hodinách se pak uskuteční exkurze do Holštejnské jeskyně.

Účastníci sobotního Dne Země se mohou těšit i na některé novinky. Letošní specialitou bude například ochutnávka pomazánek s bylinkami, které se dají v přírodě běžně nasbírat.

Společné chvíle

Přestože během programu, který začne od půl druhé, budou mít lidé možnost dozvědět se o přírodě spoustu zajímavých informací, není tato akce podle pořadatelů pouze vzdělávací. „Samozřejmě, že chceme, aby se lidé dozvěděli něco nového o přírodě, není to ale ani zdaleka jediný cíl této akce. Především chceme nabídnout rodičům a dětem možnost strávit spolu pěkný den v přírodě, pobavit se a vyzkoušet si společně nové věci,“ vysvětluje záměr organizátorů Jičínská.

Velikonoce se blíží, a tak je potřeba se na ně řádně připravit. Nejrůznější dekorace s velikonoční a jarní tematikou budou mít možnost vytvářet majitelé šikovných rukou celý víkend.

Na setkání velikonočních kreativců se mohou všichni těšit na Staré radnici v Ivanovicích na Hané. Od dnešní desátého hodiny se uskuteční akce Netradiční zdobení kraslic, kterou pořádá organizace Pionýr.

Víkend zajímavých setkání nabízí také slavkovský zámek. Od desáté do šestnácté hodiny se dnes v Divadelním sále zámku uskuteční Prodejní velikonoční výstava děrovaných kraslic a dekorací. Součástí této výstavy bude korálková dílna, která poskytne dětem i dospělým možnost vyrobit si náušnice a jiné ozdoby.

Souběžně bude probíhat i prodejní zahradnická výstava přímo v prostorách zámeckého parku, která nabídne kromě sazenic různých květin a rostlin také zahradnické potřeby nebo okrasnou keramiku.

Na své si přijdou i milovníci hudby. Dnes od sedmé hodiny večerní rozezní Historický sál zámku mužský pěvecký sbor Original Bolschoi Don Kosaken se sadou ruských operních písní.

Kreativní tvoření

Poslední možností nasát velikonoční tvořivou atmosféru bude o tomto víkendu nedělní Velikonoční tvoření v Bučovicích. Kreativní odpoledne pro velké i malé začne od čtrnácti hodin v mateřském centru Wrtulka.

Víkend se nicméně ponese i ve vážnějším duchu. Benefiční koncert pěveckých sborů na pomoc Japonsku, zasaženému přírodní katastrofou, pořádá v neděli vyškovská radnice a Městské kulturní středisko.

Od devatenácti hodin vystoupí ve Hřbitovním kostele Panny Marie ve Vyškově dětský pěvecký sbor Motýlek, sbor Re-Canto a Vyškovský smíšený pěvecký sbor.

Záštitu nad akcí převzal starosta Jiří Piňos. Kompletní výtěžek ze vstupného bude věnovaný prostřednictvím společnosti ADRA na pomoc obětem ničivého zemětřesení a následných vln tsunami v Japonsku. „Koncert je hlavně vyjádřením solidarity z naší strany lidem, které postihlo neštěstí,“ vysvětluje úmysl pořadatelů Jarmila Wolfová z Městského kulturního střediska.

Vstupenky v hodnotě padesáti korun je stále možné zakoupit v Turistickém informačním centru ve Vyškově nebo přímo na místě před konáním koncertu.

ZUZANA VYKOUŘILOVÁ