Teplá zima a suché léto. To jsou podle vinařů příčiny, proč se na Vyškovsku daří škůdcům vinné révy.
František Kulhánek má vinohrad v Bošovicích. Plísňová nemoc mu letos zničila přes třicet procent celkové úrody.
„Oidium je plísňová choroba, která napadá hrozny. I když jsem čtyřikrát použil postřik, tak se mi před ní nepodařilo ubránit. Je to velká škoda, protože jinak by byla úroda opravdu pěkná. Řekl bych až nadprůměrná. Je pravda, že na kvalitu vína si vůbec nemohu stěžovat,“ svěřil se Kulhánek.
Podle předsedy Sdružení zámeckých vinařů Bučovicka Aleše Navrátila z Bučovic bude optimální vyhodnocení letošní vinařské sezony k dispozici teprve až v půlce listopadu. „Letošní sezonu bych označil za průměrnou. Dokonce si myslím, že je o něco horší než minulá,“ uvedl Navrátil.
Jednatel bošovické vinařské společnosti Pavel Pospíšil potvrdil, že i oni měli velké problémy s chorobami révy. „Jedná se o houbovou nemoc, která napadá přímo hrozny. Ty pak praskají a nestačí dozrát. Jsou samozřejmě nepoužitelné. Snažíme se bránit různými chemickými prostředky, ale letos to nebylo nic moc platné,“ informoval Pospíšil.
Podle něj je za vším počasí. „Rozhodně z letošní sezony nejsme nadšení. Máme za sebou lepší úrody. Jak vše dopadne, uvidíme za měsíc,“ doplnil Pospíšil.
Podobně hovoří i vinař z Hostěrádek – Rešova Miloslav Martinásek. „Naše vinice jsou naprosto zdravé. Bohužel se na sklizni podepsalo suché počasí, které úrodu značně ovlivnilo v množství vyrobeného vína. Ani o kvalitě nemohu říct, že by byla nadprůměrná. Cukry v hroznech se pohybují okolo dvaceti procent. Jsme přitom zvyklí na čtyřiadvacet,“ řekl Martinásek.
Pracovník Státní rostlinolékařské správy ve Vyškově Richard Kučera vidí hlavní příčinu rozšíření plísňových chorob právě v počasí. „Tato problematika je velice obsáhlá a nejde vyjádřit v jedné větě. Plísní, které se letos vyskytovaly nejčastěji, bylo letos víc. Jednou z nich je například padlí révové,“ naznačil Kučera.