S dovážením hroznů je to ovšem komplikovanější. „Burčák se může prodávat pouze od prvního srpna do konce listopadu. Výrobek totožných parametrů, ovšem vyrobený z hroznů sklizených mimo Českou republiku, se smí nabízet pouze pod názvem částečně zkvašený hroznový mošt, nikoliv burčák. Zneužití názvu burčák je považované za klamání spotřebitele. Státní zemědělská a potravinářská inspekce v takových případech přistupuje k zahájení správního řízení o uložení pokuty," připomněl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Podpora domácích

Přesto se ale v případě částečně zkvašeného hroznového moštu nemusí jednat o podřadný výrobek. „Hrozny jsou podobně kvalitní jako ty domácí. Tato legislativa má za úkol podporovat především české pěstitele, což je rozhodně dobře. Nikdo se však nemusí obávat koupit výrobek z jiných než místních hroznů," ujistil Pospíšil.

Burčák má v oblibě třeba Slavkovan Václav Uhlíř. „Letos jsem zatím sice ještě neměl, ale ta pravá sezona teprve startuje. Jinak si ho kupuji každý rok. Je to taková chvilková záležitost, takže se toho musí pořádně využít," usmíval se Uhlíř.

Se spuštěním prodeje okamžitě přicházejí i kontroly. Loni inspektoři zkontrolovali 657 prodejních míst a v 78 případech si vzali vzorky pro laboratorní analýzu.

Nevyhovělo jich nakonec deset z nich. „Letošní sezona je zatím na počátku, dosud jsme zajistili řádově desítky kontrol a údaje k jednotlivým regionům zatím ještě nejsou k dispozici. Pokuty se můžou pohybovat v řádu desítek až stovek tisíc korun, a to v závislosti na závažnosti a rozsahu porušení právních předpisů," informoval Kopřiva.

Prodej burčáku zahajuje také Eva Magdziaková, která ve Vyškově provozuje vinotéku. „Zákazníkům nabídneme jak klasický bílý, tak i červený burčák. O ten byl v loňské sezoně sice krátkodobý zájem, pak ovšem upadl. Uvidíme, jak to bude letos," naznačila Magdziaková.

Že může být červený burčák pro lidi atraktivní, připouští i Pospíšil. „Lidé chtějí zkoušet nové věci, takže si kupují i ten červený. Ale chuťově mezi nimi příliš velký rozdíl není," dodal vinař.

JAN JURÁK