„Vláda vydala nařízení, že v roce 2011 nebude přidávat státní příspěvky k projektům dotovaným z Regionálního operačního programu Evropské unie. Opatření se týká i oprav koníren na zámku ve Slavkově,“ potvrdila Kateřina Dobešová z úřadu Regionální rady Jihovýchod.

Státní příspěvek dosud tvořil sedm a půl procenta nákladů. V případě zámku ve Slavkově se jedná téměř o čtyři miliony korun.

Vedení Slavkova zatím o ničem neví. „Dosud jsme neobdrželi žádné oficiální vyjádření, že státní příspěvek k dotaci z Evropské unie nedostaneme. Nicméně pokud by tato situace opravdu nastala, museli bychom ji řešit,“ prohlásil slavkovský starosta Ivan Charvát.

Podle něj to opravu zámeckých koníren a vozáren ohrozit může. „Pokud o státní dotaci opravdu přijdeme, touto situací by se zabývalo zastupitelstvo města. Opravit zámecké konírny je naše priorita. Museli bychom ale zvážit, zda přesto nakonec neupřednostnit jiný projekt,“ nevyloučil Charvát.

Město má na opravu zámeckých koníren dostat padesátimilionovou dotaci. „Pětaosmdesát procent nákladů jde z evropských fondů, sedm a půl procenta má zaplatit právě stát a zbylých sedm a půl procenta obec,“ vysvětlil vedoucí slavkovského odboru investic a rozvoje Petr Lokaj.

Proti rozhodnutí vlády se postavili hejtmani. „Je to velice nepříjemná situace. Včera začalo setkání hejtmanů, kteří nesouhlasí s tím, aby vláda zkracovala dotace u projektů, které již mají podepsané smlouvy. Zatím není schválen státní rozpočet, proto je ještě prostor o věci diskutovat,“ řekla Dobešová.