Pět na gatě a deset ve zlatě. Přesně takový trest dnes dostane vyškovský starosta Petr Hájek za své prohřešky. Za chvíli se totiž na celé odpoledne vzdá svého postu a jeho místo zaujme hlavní stárek. Město ovládnou Hanáci a Vyškov tak zažije další Hanácký den.

Reportáž

Je sobota, krátce po třinácté hodině a hlavní stárek se svou Barčou nedočkavě přešlapují před vyškovskou radnicí a za několik málo okamžiků už buší na dveře. Vychází starosta Hájek v roli rychtáře. „Hanácká chaso, co nám přinášíte,“ ptá se Hájek. Hlavní stárek mu bez váhání odpovídá. „Dobré den, náš nejmilejší rechtářo. V tento slavné den, tady u nás ve Vyškově, jsme vás přišli požádat o vydání Hanáckého práva. A rádi besme věděli, co k tomu mají radní i ve,“ nechává se slyšet.

Rychtář Hájek potřebuje chvíli na rozmyšlenou. „My se s radními poradíme, jestli vám to Hanácké právo dáme,“ sděluje vyškovský starosta. Za malý okamžik už jeho kroky směřují k pódiu. V rukou nese právo, doprovod mu dělá místostarosta Luboš Kadlec a tajemník Ivo Klenk. Všichni tři na sobě mají tradiční hanácké šaty.

Kdyby Hájek se svou družinou věděl, co ho čeká, zřejmě by Hanákům žádné právo nedával. Sotva ho totiž získali, vzali vládu nad městem pevně do svých rukou a začali konat. „Pořádek ve městě udržíme a všechné paragrafy a zákony, které só sjednané tady na nejvyšším óřadě dodržíme,“ slibuje hlavní stárek.

Vzápětí jeho kolegové začínají číst hanácké zákony. „Paragraf první zní: Každé občan je povinné mět všecky naše radní v óctě a našeho nejvyššího stárka. Paragraf druhé: Všecky ženský ať poslóchajó svoje chlapy a nehledijó po cizích,“ čtou stárkové.

Z davu se ozývají nesouhlasné výkřiky jejich protějšků. „Třetí paragraf to spraví. Všeci chlapi ať majó rádi svoje ženský a nehledijó po cizích,“ zní z úst jednoho ze stárků.

Po přečtení všech hanáckých zákonů si krojovaní pánové berou „na paškál“ rychtáře. „Dopustil jste, aby ten velké vůz na obloze byl menší jak ten malé. A to névětší prohřešení je, že jste se točil kolem mojé Barče,“ vyjmenovává hlavní stárek Hájkovy hříchy. Přestože s ním rychtář nesouhlasí, trest ho nemine. „Za to navrhuju pět na gatě a deset ve zlatě,“ říká hlavní stárek.

Jeho pomocníci rychtáře ohýbají přes dřevěnou kozu a sází mu jednu ránu za druhou. „Nepoděkoval!“ ozývá se z davu. Za to rychtář Hájek schytá ještě jednu ránu. Pak se radši bez okolků vyplácí a usedá k připravenému stolku, kde už na něj čekají zřejmě pravé hanácké koláče. Podobný osud, i když ne tak krutý, čeká i na jeho družinu.

S radními se stárci vypořádali, teď před nimi stojí další nelehký úkol. Oddat zamilovaný pár. Počasí příliš nepřeje, z nebe se snáší jedna kapka za druhou. Ze svatby ve vyškovské zámecké zahradě zřejmě nic nebude. Organizátorka akce, vedoucí souboru Pantlék z Němčic nad Hanou, který celé odpoledne baví diváky, rozhodla jasně. „Svatba se bude konat tady, na pódiu. Tráva v zahradě je mokrá a my bychom si zničili boty. Uznejte, že dát za každý nový pár pět tisíc korun, na to nemůžeme mít,“ oznamuje vedoucí Jana Otáhalová.

Průvod dětí, stárků a stárek a samozřejmě snoubenců obchází náměstí a část davu přichází na pódium. „Nevěsta s ženichem dostanou myrtový věneček. Komu jako první spadne z ramen, bude doma poroučet. Pak bude následovat házení do žita. To se dělá proto, aby manželé nezapomněli na své přátele a rodinu,“ popisuje Otáhalová.

Na oběd zpravidla bývá na hanácké svatbě polévka. Po jídle se nevěsta loučí s družičkami a následuje její čepení. „To znamená, že se zbavuje svého pantléku, svobody a nevinnosti, a uváže se jí na hlavu šátek. Stává se vdanou ženou. A pak už jenom nevěstu prodáme Židovi nebo neprodáme, podle toho kolik donese peněz. Potom se budou prodávat peřin a svatba skončí,“ vypráví dál Otáhalová.

Zdaleka však nebude u konce vláda Hanáků nad Vyškovem. Ta potrvá ještě několik hodin a jejím vyvrcholením bude pokus o překonání rekordu. Vloni na vyškovském Masarykově náměstí tančilo Hanáckou besedu přesně dvě stě deset krojovaných. „Doufám, že letos nás bude alespoň dvě stě dvanáct. Besedu budu dokonce tančit i já, místostarosta i úředníci z radnice. Hodně jsme trénovali, je to docela makačka,“ svěřuje se mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Osmnáctá hodina, kdy má pokus o rekord odstartovat, se pomalu blíží. Náměstí okupují desítky lidí v krojích. Nechybí ani komisař, který je má všechny spočítat. „Trénink, který jste tady dnes odpoledne prodělali, byl zcela opodstatněný. Rekord byl nyní překonaný, dnes je vás tady dvě stě jednadvacet a to je nový český rekord. Gratuluji,“ říká komisař.

Zvláštní číslo. Hanácká beseda se totiž tančí v párech. Jak tedy mohl vyjít lichý počet. „Když chce tančit i nejkrásnější Hanačka, která nemá partnera, je to jednoduché. Tato holčička tančila uprostřed a díky ní nás tady bylo dvě stě jednadvacet,“ vysvětluje Otáhalová.

Tím Hanácký den končí. Hlavní stárek vrací rychtáři Hanácké právo, které se mu podařilo uhlídat. I když dva pokusy o krádež ze strany Hájka a jeho družiny byly. Ovšem neúspěšné. A jak hlavní stárek slibuje, za rok si pro své právo opět se svými kolegy přijde.