Kvůli opravám budou cestující z Brna a Vyškova vozit náhradní autobusy. Výluka se týká osobních vlaků i rychlíků v úseku Blažovice – Přerov. „Práce, které za ten týden uděláme, jsou vesměs údržbové a opravné. Půjde zejména o podbíjení a čištění štěrkového lože, úpravu propustků, odvodnění a výřez rostlin podél trati a práce na zemním tělese dráhy,“ uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Železničáři se zaměří i na stav kolejí v nehodovém úseku. „Zkontrolujeme také geometrickou polohu koleje a utažení přítlačných matic. Uděláme také plánovanou údržbu trakčního vedení. Znamená to, že ovšem žádné vlaky nemůžou tratí projíždět,“ doplnil Halla.

Rychlíky na Ostravu proto nahradí autobusy na trase Brno – Vyškov – Kojetín. České dráhy upozorňují na to, že podle výlukového jízdního řády vyjíždí autobusy z Vyškova do Kojetína zhruba o třináct minut dřív, než je pravidelný odjezd původních vlaků.

Stejné podmínky platí také pro rychlíky jedoucí na Olomouc, Šumperk a Jeseník. U těchto spojů budou autobusy zajišťovat dopravu na trase Brno – Vyškov – Ivanovice na Hané a Nezamyslice. Z Vyškova a Ivanovic budou vyjíždět zhruba o třináct minut dříve než původní vlaky. V Brně navíc nebude u těchto spojů zajištěná návaznost na rychlíky z České Třebové.

Podobně bude fungovat také náhradní doprava za osobní vlaky v úsecích mezi Brnem a Vyškovem a Vyškovem a Nezamyslicemi.

Výlukový jízdní řád nastavily dráhy tak, aby se co nejvíc vyhnuly zpožděním. „Těžko ovšem ovlivníme situaci na silnicích, takže můžeme jen doufat, že vše půjde hladce. Mezi Brnem a Kojetínem bude jezdit na třicet autobusů. Navíc bude záloha dvou autobusů v Brně a po jednom v Kojetíně a ve Vyškově,“ poznamenal vedoucí tiskového oddělení Českých drah Radek Joklík.