S nápadem na webové stránky mapující černé skládky přišla brněnská společnost Enviweb. „O životní prostředí se zajímáme dlouhodobě, stránky jsou jen jedním z našich ekologických projektů. Je určený všem, kterým se nelíbí černé skládky v našich městech, vesnicích, v přírodě a především s tím chtějí něco udělat. Uživatel chytrého telefonu může skládku nahlásit jednoduše a rychle díky mobilním aplikacím, případně je možné ji nahlásit pomocí interaktivního webového formuláře. Obcím pak nabízíme speciální služby, které je na výskyt skládek v jejich lokalitě upozorní," popsal nabízené služby za společnost Miroslav Kubásek.

Pomocí veřejnosti se tak rozrůstá mapa skládek, kde si zájemce může vyhledat, zda se nelegální skládka nenachází i v jeho okolí. „Významnou inovací je integrovaná katastrální mapa. Její pomocí si uživatelé můžou jedním proklikem zjistit údaje o vlastníkovi parcely, na které se nelegální skládka nachází. Nově je také možnost hlásit i přeplněné kontejnery a upozornit tak obec nebo město na to, aby je vyvezla," připomněl novinky Kubásek.

Stránky fungují už přes rok a jejich služeb využívá stále víc lidí. Do projektu se zapojují spíš jednotlivci, obce zůstávají v pozadí. „Stránky aktivně nevyužívá moc obcí, i když je kontaktujeme a služby našeho portálu jim nabízíme. Musím ale upozornit, že jejich pasivní využívání je velmi časté. Obce tak získávají přehled o nepovolených úložištích odpadu v jejich okolí. To nám nevadí, protože i bez aktivního využití našich služeb se o černých skládkách dozvědí a mají možnost s nimi něco udělat," podotkl.

To je i případ vyškovské radnice. Příslušný odbor služby aktivně nevyužívá, stránky však zná a kontroluje je. „Sledujeme je. Můžu ale říct, že jejich služeb není ani tak třeba, protože výskyt černých skládek obvykle zjistíme sami nebo nás na ně upozorní lidé. Buď telefonicky, nebo osobně," poznamenal vedoucí vyškovského odboru životního prostředí Jiří Kutálek.

Čtveřice skládek

Podle serveru se v okresním městě nacházejí hned čtyři skládky. „Víme o nich, nárazově je uklízíme. Zejména pak na jaře a v létě," ujistil vedoucí odboru.

To, že je stránky Zmapujto.cz uvádí jako stále aktuální, souvisí podle něj s neukázněností lidí. „Pokaždé, když místa uklidíme, je jen otázkou času, kdy tam lidé zas něco vyvezou. Stačí, aby někdo něco v bytě přestavoval nebo upravoval. Stavební odpad vezme a sběrný dvůr ignoruje. To bychom museli být v terénu neustále. Každý týden bychom tak měli co dělat," přiznal Kutálek.

Zda bude nejen okresní město bez skládek, tak ani nezáleží na schopnostech jeho vedení, spíš jako na ukázněnosti obyvatel. „Dokud lidé nebudou disciplinovaní natolik, aby využívali bez výjimky sběrné dvory, nemáme šanci město úplně vyčistit. To je prostě za daných podmínek nereálné," poznamenal vedoucí odboru.

Právě o lidském selhání je přesvědčená i třeba Vyškovanka Petra Malá. „Je to hrozné, čeho všeho jsou lidé schopní. Pokaždé se musím stydět, když na nějakou takovou skládku narazím. Západně od nás jsem se s takovým chováním nesetkala. Myslím si, že jen tak něco pohodit v lese je ještě přežívající nešvar dob minulých," myslí si Malá.