Podle jeho slov obchodníci nabízeli test. „Napustili vodu z kohoutku a poté ji prolévali nejrůznějšími činidly. Ve skutečnosti ale nejspíš šlo pouze o dobře nacvičené divadlo. Testy totiž pokaždé vyšly tak, že kvalita vody je v podstatě zdraví závadná," uvedl Kalouda.

Pomoci prý mohla podle obchodníků jediná věc. „Ve chvíli, kdy se zjistilo, že voda neodpovídá standardům, nabídli jejich zázračný filtr. Ten měl vodu údajně zbavit všech možných i nemožných škodlivin, a tak umožnit její konzumaci. O levnou záležitost rozhodně nešlo. Nemám sice přesné informace, ale tuším, že cena se blížila dvaceti tisícům korun," podotkl starosta.

Šaratice nebyly první vesnicí, kterou takoví obchodníci navštívili. „Případy, kdy jsme museli řešit zpochybnění kvality námi dodávané vody ze strany podomních prodejců, přicházejí opakovaně. Filtry jsou funkční, jejich používání je ale nesmyslem. Námi dodávaná voda splňuje všechna kritéria nutná pro to, aby byla uznaná jako pitná," potvrdil ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov Vladimír Kramář.

Testy jsou totiž podle něj falešné. „Podle poznatků, které máme, dělají prodejci před zraky zákazníka nějakou formu elektrolýzy vody, při níž do ní rozpustí jednu elektrodu. Látky, které z ní pochází a které v původním vzorku nebyly, způsobí, že test kvality vody dopadne neuspokojivě. Přesný postup ale zatím neznáme," podotkl Kramář. Lidí, kteří si už na Vyškovsku filtr koupili, přitom není málo. „A někdy je navíc velmi těžké je potom přesvědčit, že byl test falešný. Rozbory naší vody ale naštěstí hovoří jasně," konstatoval Kramář.

Podvodníkům málem naletěla i jedna obyvatelka Šaratic. „Svoje totiž sehrál moment překvapení a přesvědčivé divadlo prodejců. Nakonec ale na poslední chvíli smlouvu nepodepsala a šla se informovat o kvalitě vody jinde. Myslím, že ani nikdo jiný z naší obce zboží nekoupil. Příběh má proto šťastný konec," doplnil Kalouda.

Jak ale vyplývá ze zjištění vodáren, prodejci se nezaměřují pouze na domácnosti. „Navštěvují například i školky. Zatímco zařízení pro domácnost stojí, podle toho co jsme zjistili, asi dvacet až třicet tisíc korun, v případě mateřské školy se pohybuje kolem šedesáti tisíc. Tohle jsou navíc jen pořizovací náklady. Aby přístroj fungoval, musí uživatel průběžně dokupovat různé filtry, které je potřeba obměňovat," dodal Kramář.

Do Základní a mateřské školy v Šaraticích ale podle slov ředitelky Elišky Sokolovské nedorazili. Nikdo jim prý filtrační zařízení nenabízel. „Rozhodně ale jde o podezřelou záležitost. Voda, kterou máme, je chutná a v žádném případě nepůsobí dojmem, že by po stránce kvality neodpovídala. Navíc jsem i v minulosti viděla rozbory. O filtrační zařízení bychom proto zájem rozhodně neměli," konstatovala Sokolovská.

Podomní prodej je v Šaraticích zatím povolený, ale dlouho to už asi trvat nebude. „Právě tento případ je pro nás podnětem k zákazu podomního prodeje. Problematiku jsme probírali na posledním zastupitelstvu a vzhledem k dobrým zkušenostem se zákazem v některých okolních obcích ho zřejmě zavedeme taky," zmínil Kalouda.

Prozatím obec zveřejnila alespoň rozbor vody. „V souvislosti s tímto případem se na nás obrátilo víc lidí s dotazem, jak to skutečně s vodou je. Firma, která nám vodu zajišťuje, naštěstí dělá pravidelné rozbory, z nichž jednoznačně vyplývá její nezávadnost. Umístili jsme proto výsledky rozborů na webové stránky obce," dodal starosta.