„Je pravda, že zejména podzemní zdroje pitné vody na Vyškovsku mají vodu poměrně tvrdou. Ta se lépe hodí přímo pro lidskou spotřebu, není však ideální pro přístroje a domácí spotřebiče. Ty se kvůli tvrdé vodě rychleji zanáší vodním kamenem," potvrdil ředitel Vodovodů a kanalizací Vyškov Vladimír Kramář.

Jeho slova potvrzuje také rodačka z Vyškova Helena Spurná. „Když jsem u rodičů ve Vyškově, piju jen vodu z kohoutku, kterou si míchám se šťávou. Většinu týdne teď ale trávím v Brně a tam mi voda zdaleka nepřipadá tak chutná, takže si raději kupuji balenou. Se zanášením spotřebičů jsme se doma potýkali vždycky. Nejvíc mi to vadí u kohoutku, který se ucpává a u varné konvice, ve které jsme museli kvůli odstranění vodního kamene často vyvařovat ocet. Ale nedávno jsme si pořídili filtr a problémy jsou skoro pryč," poznamenala Spurná.

Výborné hodnoty

Vyškovsko je zásobované třemi různými zdroji pitné vody. „Jednak je to Vodní nádrž Opatovice a dalšími jsou prameniště Dědice a Drnovice. Všechny tři hlavní zdroje mají bezvadné výsledky všech měřených hodnot, které pravidelně měří a kontroluje hygienická služba. Ta zajišťuje také kontroly na rozvodných sítích vodovodu," vysvětlil Kramář.

Některé zdroje podle něj vodaři kombinují, takže v některých místech regionu teče například dopoledne voda z některého z podzemních zdrojů a odpoledne povrchová voda z Opatovic. „I přes různé hodnoty tvrdosti vody však lidé jinou chuť z kohoutku, troufám si říct, nepoznají," řekl Kramář.

Balená voda nemusí být podle jeho slov vždy ta nejlepší. V plastových lahvích se totiž snáz zkazí. „Voda z kohoutků na Vyškovsku je stejně kvalitní jako voda balená, dokonce může být v mnoha ohledech lepší. U balené vody si lidé nemohou být jistí například tím, kde a jak dlouho byla skladovaná," doplnil Kramář.

Kvalitou vody si však nemůžou být všichni úplně jistí. Do trubek se například ve starých domech může dostat olovo, které škodí zejména dětem. S otazníkem jsou podle vodohospodářů i malé studně, které majitelé nenechávají kontrolovat.

S vodou z vodovodu v regionu jsou nicméně spokojení i na odboru životního prostředí. „Nemáme na Vyškovsku hlášené žádné výpadky kvality vody. Její tvrdost není závislá na ročním období nebo povětrnostních podmínkách a zůstává po celý rok přibližně na jednadvacátém stupni podle německé stupnice," podotkl vedoucí odboru životního prostředí ve Vyškově Jiří Kutálek.

Laika může napadnout otázka, jestli se kvůli tvrdosti vody nezanáší také lidské tělo, stejně jako domácí spotřebiče. „Tvrdá voda nemá negativní vliv na zdraví člověka. Právě naopak, díky tomu, že obsahuje víc minerálů jako třeba vápník, který lidské tělo potřebuje, ji jde spíš doporučit. Rozhodně se lidé nemusí obávat, že by se jim z tvrdé vody v těle usazoval vodní kámen," ujistil praktický lékař z Bučovic Vladimír Škoda.