Uvařit si hned po ránu čaj nebo se večer v klidu vykoupat. To, co je pro mnohé obyvatele samozřejmé, se stává čas od času pro lidi z Vyškovska žijící v okolí Buchlovického údolí problémem. Jejich vodovodní kohoutky totiž bývají vyprahlé.

Přestože se potíže vyskytují hlavně v létě, je už teď podle odborníků na čase, aby se jimi postižené obce zabývaly. „Pokud nezačnou problém v dohledné době řešit, hrozí, že se řada obcí bude potýkat s nedostatkem vody, a to třeba Heršpice či Hodějice,“ naznačil Josef Šumbera z ekologické farmy v Jalovém dvoře.

Tam také nedávno uspořádal kvůli potížím setkání. „Byli zde například architekti a představitelé obcí. Po jednání ale vše utichlo a nic se neděje. Je přitom na čase hledat řešení,“ upozornil Šumbera.

Například Heršpice, v jejichž katastru se Buchlovické údolí nachází, už určitá opatření učinily. „Jsme napojení na Nížkovice, ale využíváme toho jen zcela výjimečně. Problémem se však budeme ještě zabývat. Jednou z možností je propojení vodovodů okolních obcí mezi sebou,“ navrhoval heršpický starosta Jiří Ziegler.

 

Na úpravy zatím chybí peníze

Další variantou je podle něj udělat opatření, díky nimž se udrží voda v údolí. „Tím bychom alespoň zajistili vláhu pro vegetaci. Budeme na to hledat prostředky, a to státní nebo z Evropské unie,“ naznačil Ziegler.

Navíc obec chce ještě vybudovat kanalizaci. „To nás bude stát kolem sta milionů korun. Zastupitelé proto budou muset rozhodnout, co je důležitější a co vybudujeme dřív,“ vysvětlil starosta.

Předejít problémům s vyschlými kohoutky chtějí také Hodějičtí. „Nedostatek vody jsme měli tento rok asi čtrnáct dní. Stává se, že klesne hladina a poté chvíli trvá, než se voda opět doplní,“ uvedl hodějický starosta Jiří Florián.

Ten chce také zabránit tomu, aby se situace z letošního léta opakovala. „Co přesně uděláme, ještě nevím, ale budeme hledat řešení. Naším cílem je mít to do léta hotové, protože v tom období se potíže vyskytují nejvíc. Pokud budeme mít málo peněz, musíme je někde sehnat,“ uvedl Florián.