Je voda tekoucí z kohoutku pitná nebo ne? Na tuto otázku se v Hodějicích jen těžko hledá odpověď. Tamní obyvatelé totiž sami nevědí, odkud do jejich domácností vlastně putuje.

Na počátku byl problém s nedostatkem vody kvůli suchu. Ve vodojemu společném pro Hodějice a Heršpice byl totiž nízký tlak.

 

Voda z družstva

„V našem vodojemu byla jednak nízká hladina, a jednak se tam prý i porouchala čerpadla. Napojili proto vodovod na studny v zemědělském družstvu. Upozorňovali, že nemáme pít vodu bez převaření, protože není jasné, jestli je pitná. Teď už má atestaci. Zřejmě nám teče voda ze dvou zdrojů,“ řekl třeba Jan Jurák.

To však podle tamního starosty Jiřího Floriána rozhodně není pravda. „Teď převážně hledáme zdroj pitné vody, abychom v budoucnu neměli problémy, pokud by zase přišlo sucho. Pitná voda ale teče a tekla pořád. Nepřipadá v úvahu, abychom pustili do vodovodního řádu užitkovou vodu. Proudila jím stále voda z vodojemu, jen jsme ji různě přepínali. Já tomu ale příliš nerozumím, více o problému vědí provozovatelé,“ řekl starosta.

Podobnou informaci jako Jan Jurák má však také další obyvatelka Hodějic. „Z kohoutku teče užitková voda ze studní v zemědělském družstvu, takže není pitná. Lidé tedy kupují vodu v obchodech,“ řekla zase Marie Vránová.

 

Více v sobotním vydání Vyškovského Deníku.