Minimálně dvakrát, zpravidla však čtyřikrát za měsíc musejí Vyškované čistit své rychlovarné konvice. A bez přidání speciálního přípravku do pračky by si domácího pomocníka zřejmě velmi brzy zničili. V okresním městě je totiž hodně tvrdá voda a vodní kámen se usazuje velmi rychle.

Potvrzuje to většina vyškovských obyvatel. „V konvici, ve které vařím vodu na čaj nebo kávu denně, se bílý povlak vytvoří hned pár dní po vyčištění. Naštěstí k jeho odstranění stačí ocet. Drahé přípravky nekupuji. Ale závidím těm, kteří tento problém třeba vůbec nemusejí řešit. Protože není zrovna příjemné, když návštěvě nebo i sobě dáte kávu, ve které plavou bílé kousky usazenin," svěřila se například Hana Vysloužilová.

Své o tvrdé vodě ve městě ví i Svatava Rumpelová, která v něm vyrostla a teď žije na Ostravsku. „Do Vyškova jezdím za rodinou a můžu říct, že voda zde není nejlepší. Když ji srovnám s tou, kterou máme u nás, je to sto a jedna. Ještě nikdy jsem doma nečistila konvici, kámen se neusazuje. I chuťově je mnohem lepší než vyškovská. Z té mi nechutná ani čaj," zmínila Rumpelová.

Výjimky jsou

Ne všichni Vyškované však mají trápení s příliš tvrdou vodou. Usazeniny neznají lidé ze sídliště Sochorova. Potvrdil to ředitel společnosti Vodovody a kanalizace, která v okrese zajišťuje vodu pro domácnosti, Vladimír Kramář. „Většina Vyškovska a lokalita Sochorova ve Vyškově je zásobovaná z Opatovické přehrady, pro zbytek okresního města čerpáme vodu z Drnovic a Dědic. Jde o podzemní zdroje, které zkrátka jsou tvrdší," vysvětlil Kramář.

Z údajů zveřejněných na webových stránkách společnosti vyplývá, že rozdíl mezi vodou z Opatovické přehrady a prameniště v Dědicích nebo Drnovicích je opravdu veliký. Podle dostupných informací je totiž voda s tvrdostí do 0,7 milimollů na litr považovaná za velmi měkkou, nad 3,75 za velmi tvrdou.

Podle vyškovských vodařů má voda z Opatovic hodnotu 1,38, z Dědic pak 4,31 a Drnovic 4,08. Vyhláška doporučuje rozmezí mezi 2 a 3,5 milimolly na litr.

Z informací v tabulce dál vyplývá, že Vyškované nejsou jediní v regionu, kterým teče z kohoutků tvrdá voda. O dost víc překračuje limity například ta z rašovického prameniště, poslední naměřená hodnota dosáhla 5,51 milimollů na litr.

Nová větev pomůže

Vodní kámen se podle všeho hojně usazuje i těm, kteří jsou napájení vodou z Dětkovic a Švábenic, Kobeřic, Nížkovic. Nejhůř z celého okresu jsou na tom ti, kteří pijí vodu z Letonic a Dražovic, kde se hodnota vyšplhala nad 8 milimollů na litr. „V tomhle případě by se ale stav měl velmi rychle zlepšit po zprovoznění nově vybudované větve skupinového vodovodu Vyškov, kterou jsme právě v těchto dnech dokončili," ujistil ředitel vodohospodářů. Do rozmezí doporučeného vyhláškou naopak spadají například obce Nové Sady nebo Račice-Pístovice.

Podle Kramáře vlastnost nejde moc ovlivnit. Na druhou stranu je však podle něj voda chutná a kvalitní. „Kdybychom se její tvrdost pokusili zmírnit, bylo by to na úkor její kvality a navíc velmi nákladné. Teď obsahuje cenné minerály a je zdravá," ujistil šéf vodařů.

Její negativní vlastnosti se nejvíc projevují při rekonstrukcích bytovek, kdy jsou často navržené nevhodné technologie pro přípravu teplé užitkové vody. „Tvrdost se totiž začne projevovat právě při vyšších teplotách. Dochází k tomu, že se v ohřívačích tvoří šupiny, které se usazují v rozvodech teplé užitkové vody, a můžou je dokonce zcela ucpat. Nejvhodnější obranou proti těmto jevům pak je mimo správné volby technologie ohřevu i částečná úprava vody určené k ohřevu přímo v bytových domech," doporučil Kramář.