O jeho potřebě svědčí podle křenovického starosty Jaromíra Konečného například letošní polovina září, kdy na Moravě hrozily povodně. „V takovém případě je každá hodina dobrá. A nám chyběl spolehlivý a rychlý nástroj, jak zjistit, zda se velká voda nehrne i korytem Litavy, protože nejbližší monitorovací modul je v Brankovicích. Nově by ale měly být i v Hruškách nebo Hodějicích. O stavu vodní hladiny budou členy povodňové komise jednotlivé stanice pravidelně informovat pomocí textových zpráv. Údaje se dostanou i k dalším institucím, jako je Povodí Moravy nebo složky záchranného systému," vysvětlil Konečný.

I rozhlas bez drátů

Samotní obyvatelé pak v případě krizového stavu dostanou informaci pomocí bezdrátového rozhlasu. Těch se nainstaluje do třinácti obcí šest set pět. „Jen ve Slavkově u Brna jich bude fungovat 157," informovala slavkovská mluvčí Veronika Slámová.

Hlavní výhoda bezdrátového rozhlasu spočívá podle Konečného v tom, že disponuje vlastním zdrojem energie. Ten zajistí jejich funkčnost i v případě výpadku proudu. Kromě reproduktorů na stožárech a domech se vodohospodáři postarají i o instalaci devíti monitorovacích modulů na tocích a pěti srážkoměrů.

Systém zahrnuje i odbornou přípravu. „Obce získají finanční podporu na zpracování povodňových plánů, jejich digitalizaci a propojení s okolními obcemi. Tam, kde dnes nefungují povodňové komise, se znovu začnou obnovovat a jmenovat proškolení členové," doplnila Slámová.

Každá z obcí se bude na systému podílet jinou měrou nákladů podle toho, jak velká část z prostředků varovného systému se bude nacházet v jejím katastru. Svazek však dostane podporu od Státního fondu životního prostředí ve výši 90 procent nákladů.