Záměr leží dlouhodobě v šuplíku, nyní se objevila vhodná dotace, kterou se vesnice pokusí získat. „A to od ministerstva zemědělství. Šanci, že na ni dosáhneme, máme i proto, že jsme si už nechali zpracovat projekt a také jsme získali stavební povolení. Jeho platnost ale musíme nechat prodloužit, aby vše odpovídalo požadavkům rezortu," sdělil hrušecký starosta Jan Kauf.

Místní jsou rádi, že se vesnice stále rozvíjí a modernizuje. Peníze na opravu vodovodu u rybníků podle nich budou vynaložené dobře. Někteří nicméně mají obavy, aby místo, kde budou dělníci pracovat, nebylo příliš dlouho rozkopané.

V to doufá i vedení úřadu. „Myslím, že po této stránce bude akce bezproblémová, že stavební práce obec nijak neochromí. Hotovo by mělo být do tří měsíců od zahájení oprav," zmínil Kauf.

Průtlak nebo výkop

Podle technické dokumentace v oblasti není žádné vedení a kopat se bude vedle cesty, takže do samotné zástavby by se podle něj nemělo nijak zasáhnout. „Vodovody a kanalizace Vyškov ještě zvažují, jakým způsobem bude nejlepší práce udělat. Jestli průtlakem, kdy vykopou díry na každých dvaceti až třiceti metrech, nebo klasickým kopáním vedle cesty," dodal starosta s tím, že obec by upřednostnila tu variantu, která vyjde levněji.

Akce má vyjít přibližně na jeden milion osm set tisíc korun. Potřeba je ještě nechat udělat realizační projektovou dokumentaci, což zajistí vyškovští vodaři, a na jejím základě vybrat firmu, která práce udělá.

Žádost o ministerskou dotaci chtějí Hrušečtí podat do konce března. „Pokud ji získáme, zaplatí osmdesát procent. Zbytek půjde z naší kasy. Předpokládáme ale, že se cena výběrovým řízením o něco sníží," řekl Kauf.

Stavba podle jeho odhadu začne na podzim příštího roku, nejpozději na jaře 2017. „Samozřejmě budeme chtít začít, co nejdřív to půjde," zakončil hrušecký starosta.