„Představenstvo na svém zasedání posoudilo veškeré závazné podmínky pro cenotvorbu, využilo možnosti maximální snížení daného výpočtu a rozhodlo o navýšení vodného a stočného o dvanáct procent oproti letošnímu roku,“ potvrdil ředitel společnosti Jiří Piňos.

Nově lidé za kubík vody zaplatí 123,19 korun s daní, v letošním roce je přitom vyšel na 109,99 korun. Odběratel s průměrnou spotřebou osmaosmdesáti litrů na den, kterému je účtováno vodné i stočné, tak měsíčně zaplatí o přibližně pětatřicet korun více než doposud.

„Naše akciová společnost přijala v letech 2002 až 2022 dotace v celkovém výši přes 727 milionů na čtrnáct projektů, které se týkaly vybudování nebo modernizace vodárenské infrastruktury na okrese Vyškov. Tyto prostředky získala „zdarma“ bez nutnosti sjednání úvěrů a zadlužení se. Naproti tomu se zavázala, že bude navyšovat cenu vodného a stočného o inflaci dvou procent k tomu,“ připomněl Piňos.

Svoji roli mají i ceny energií

Vysvětli, že to je pro Evropskou unii zárukou toho, že majetek pořízený z dotací a zároveň i historický majetek společnosti bude generovat dostatečné prostředky na jeho neustálou obnovu a nedojde k případnému „vybydlení“.

Už v září přitom vydal Státní fond životního prostředí zprávu pro příjemce dotací ohledně postupu stanovení cen pro vodné a stočné, a to tak, že míra inflace bude dle očekávání Ministerstva financí ve výši 10,9 procent. Dalším faktorem je navýšení DPH vládou ze současných deseti procent na schválených dvanáct.

Už několik let zůstává prázdný areál bývalého vyškovského pivovaru, který si koncem listopadu prohlédl ministr zemědělství Marek Výborný.
Ministr jednal ve Vyškově i o budoucnosti pivovaru. Prohlédl si areál

„Svoji roli samozřejmě sehrává i předpokládaný nárůst cen zejména energií, pohonných hmot, přípravků na úpravu vody nebo vodohospodářského materiálu,“ dodal Piňos.