DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM


Celé odpoledne byli lidé ve Vyškovské ulici v Bučovicích bez vody. Až navečer jim vodaři zajistili cisterny. Závadu se jim podařilo opravit až ráno. Taková situace není na Vyškovsku v poslední době vůbec neobvyklá. Denně se některé město nebo vesnice ocitne bez vody.

V Moravských Málkovicích netekla voda několik hodin, v Pístovicích opravovali vodovod dokonce nadvakrát. Voda unikala také v Nížkovicích, v Drnovicích i ve Vyškově.

„Každý den řešíme jednu nebo dvě závady,“ potvrdil ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov Vladimír Kramář. Dodal, že každoročně s nástupem studeného počasí dojde k pohybům půdy vlivem promrznutí.

Voda se kvůli tomu nedostane na povrch. Na poruchu přijdou vodaři většinou tak, že zjistí vyšší průtok vody než obvykle. Tak i ulicemi Bučovic křižovali celé dopoledne. Museli prohlédnout jeden řad za druhým, než prasklinu našli. „Šlo o zlomené potrubí o stomilimetrovém průměru ve Vyškovské ulici.

Nepodařilo se nám závadu opravit do šesti hodin. Proto jsme museli u každého domu a bytu zazvonit a donesli jsme každému tolik vody, kolik potřeboval. Zajistili jsme i cisternu. Vodovod jsme opravili druhý den ráno,“ řekl vedoucí střediska Vodovodů a kanalizací v Bučovicích Josef Žoužela.

S několika poruchami se v uplynulých dnech potýkal i Vyškov. Rozbilo se potrubí například v ulicích Alšova, Víta Nejedlého, Karla Čapka. „K největšímu úniku vody došlo v Alšově ulici. Přišli jsme na to velmi rychle díky náhodě. Voda se v tomto případě dostala na povrch a všiml si toho jeden náš zaměstnanec, který šel okolo,“ řekl Kramář.

Voda vyvěrala i před jedním domem v Pístovicích. „Vodaři hned přijeli. Včas jsme vyhlásili rozhlasem, aby si lidi do zásoby napustili vodu. Z vodovodu netekla jenom několik hodin. Druhý den se situace opakovala,“ řekla starostka Marlena Březovská.

Přestože mrazy začínají polevovat, vodaři si moc neodpočinou. „Očekáváme druhou fázi poruch. Jakmile půda začne rozmrzat, opět dojde k pohybům zeminy a k poškození trubek,“ dodal Kramář.

Instalatéři mají v těchto dnech plné ruce práce právě se zamrzlými vodovody v domácnostech. „Většinou lidé nezavřeli místnost, ve které měli potrubí, a to se roztrhlo. Někteří ho ani neměli zaizolované,“ kroutí hlavou instalatér Pavel Kupčík z Vážan.

Ten nedá dopustit na osvědčené způsoby starých lidí, kteří v takové chladné místnosti nechávali pro zahřátí zapálenou svíčku nebo rozsvícenou žárovku. Zvlášť pokud se obyvatelé domu chystají na delší dobu pryč, třeba na zimní dovolenou, je zapotřebí zabezpečit, aby v domě neklesla teplota pod bod mrazu. „Hlavní problém je, když se přestane topit. Přitom dneska je spousta nových kotlů nebo ohřívačů, které se automaticky sepnou při určité teplotě,“ poradil Kupčík.

A hlavní věc je podle něj dobře zaizolované potrubí. „Také je dobré dodržet pohyb vody, aby nezamrzla, a zajistit, aby občas někdo vodu odpustil. Pokud to nejde, je dobré vodu zcela z potrubí vypustit. Ale je potřeba udělat to pečlivě,“ dodal instalatér.