Kritická je podle nich situace hlavně u vjezdu do sídliště od kasáren, kde v pracovní dny parkují auta na obousměrné silnici. „Mám za to, že na ní má zůstat volné místo tři metry pro každý směr jízdy. Tak tomu ale rozhodně není. Nechtěl bych místem projíždět dodávkou nebo jako řidič sanitky. Dřív takový problém nebyl, protože u každého vjezdu do sídliště byla značka povolující vjezd jen dopravní obsluze, tedy obyvatelům a návštěvám. Nyní návštěvníci vojenské akademie přijedou a odstaví své auto klidně i na celý týden do sídliště," poukázal obyvatel Dědic Petr Skácel.

Přijedou další

V pátek pak většinou hříšníci zjistí, že parkovali špatně. „Denně lokalitou projíždí a přestupky dokumentuje městská policie. V pondělí už tam rekruti znovu nezaparkují, ale přijedou jiní a problém se tak opakuje," upozornil Skácel.

Jak tvrdí, nerad by se dostal do situace, kdy bude někdo z jeho známých, popřípadě on sám potřebovat třeba lékařskou pomoc. „A pokud by hořelo, nevěřím, že se hasičům místem vůbec podaří projet," zdůraznil muž.

Že je situace nevyhovující, potvrdil i zastupitel Vyškova Jan Procházka. Poukázal také na další problém, který v souvislosti s parkováním vojáků dopadá na dědické obyvatele. „Když v neděli večer začnou vojáci najíždět, tak všichni ti, kteří v místě žijí, musejí parkovat až někde za střední bránou, což je minimálně o tři sta metrů dál od jejich domovů," popsal Procházka.

Také on připomněl, že vyškovští strážníci lokalitu často kontrolují. „Jenže mám dojem, že ti, kteří se sjíždějí z celé republiky, si z lístečků našich strážníků moc nedělají," poznamenal opoziční zastupitel.

Naznačil tak, že je nutné, aby situaci vzalo do svých rukou vedení města. „Vojáci by měli parkovat například v areálu. Nebo by se otázka mohla řešit vyhrazeným stáním. Je třeba se na sídliště zaměřit. Už jen proto, že do roku 2020 plánuje armáda přijmout šest tisíc nových vojáků. Ti všichni projdou výcvikem ve Vyškově. A ne jednou," varoval Procházka.

Rodiny s víc auty

Jak ovšem tvrdí starosta Vyškova Karel Goldemund, vedení města může ze zákona apelovat pouze na vedení Velitelství výcviku – Vojenské akademie. „A to také uděláme. Mluvil jsem s velitelem posádky Jaroslavem Medkem, před pár dny narukovalo sedm set rekrutů, kteří k areálu skutečně jezdí auty. Ale ať chceme, nebo ne, parkovací místa na Víta Nejedlého jsou veřejná. Někdo by mohl vidět řešení v rezidenčním parkování, ale pokud vydáme jednu povolenku na byt, vznikne problém. Rodiny dnes nemají jedno, ale dvě nebo rovnou tři auta. Rezidenční stání by znamenalo komplikace nejen pro nás, ale i pro samotné obyvatele," vysvětlil Goldemund.

Obtížné je podle něj už jen samotné pokutování těch, co nedodržují předpisy. „Jelikož se často jedná o řidiče bydlící mimo Vyškov, stává se, že případy končí v pohledávkách a děláme tím problém spíš sami sobě. Čímž samozřejmě nechci říct, že do lokality strážníci jezdit nebudou. Ale na druhou stranu tím nic moc nevyřešíme," pokrčil rameny.

Poznamenal, že pokud vedení posádky ve větší míře nepovolí parkování ve svém areálu, tak se mnoho řešení nenabízí.

Velitelství akademie už kontaktoval. „Dohodli jsme se na schůzce, kde budeme situaci s vedením Vyškova řešit. Víc o problému se toho ke mně nedostalo," řekla mluvčí vojenské akademie Monika Nováková.