„V dohledné době nás žádná další zahraniční mise nečeká. Byla to velice zajímavá zkušenost, ale všichni jsme se už moc těšili domů," prozradil velitel 1. pěší roty praporu Michal Mamkin.

Výcvikovou misi absolvovali čeští vojáci společně s jednotkami dalších evropských států. K jejich úkolům patřilo střežení velitelství mise a cvičení tamních vojenských jednotek. Před bučovickými vojáky už do Mali zavítaly tři české jednotky. „Teď nás v africkém státě vystřídala další jednotka a asi to tak bude pokračovat," naznačil Mamkin. O obtížnou nebo nebezpečnou misi podle něj nešlo: vojáci se hlavně museli potýkat se čtyřicetistupňovým vedrem nebo s obdobím dešťů, které zrovna panovalo.

Odvezli si i poznání jiné kultury. „Afrika je samozřejmě velice zajímavý kontinent. Je to v mnohém odlišný, v mnohém překvapivě podobný svět jako ten náš. Velice příjemně mě překvapila přívětivost a pozitivní naladění obyvatel," zhodnotil kapitán.

Slavnostního nástupu po návratu z mise se zúčastnil i krajský hejtman Michal Hašek. „Poděkoval vojákům a udělil celému praporu stuhu hejtmana Jihomoravského kraje. Několika členům jednotky udělil i krajská vyznamenání," řekla krajská mluvčí Denisa Kapitančiková.