Váš projekt slaví desetileté výročí ve spolupořádání vzpomínkových akcí. V čem se za tuto dobu změnily?
Velké plus je, že v posledních dvou letech návštěvníci mají vstup zdarma. Co se týká programu, vojáci, kteří sem jezdí, na sobě dost pracují. Každý rok předvádějí jiný fragment bitvy u Slavkova.

Připravili jste nějaké novinky?
Několik se jich určitě najde. Například se objeví mnohem víc koní než dřív. Bude jich kolem čtyřicítky a to už je skoro kavalérie. Bude to skvělá podívaná.

Také jste posunuli začátek rekonstrukce bitvy v Tvarožné na patnáctou hodinu a slibujete speciální efekty. Můžete zmínit, jaké?
Na lidi určitě zapůsobí výstřely ve tmě za plápolání ohňů. Chystáme různé pyrotechnické a světelné efekty. Určitě to vzbudí větší napětí, než kdyby se bitva odehrávala za světla. Ale víc neprozradím, bude to překvapení.

Když už mluvíme o pyrotechnice, jaký bude letos ohňostroj?
Jméno jeho tvůrce Ivana Martínka, který má zkušenosti s brněnskými ohňostroji, je zárukou něčeho nového. Určitě přijde s nějakým překvapením. To také usuzuji z toho, že máme na show víc peněz.

Na kolik peněz vyjde celá akce?
Díky štědrosti Jihomoravského kraje jsme si letos dovolili udělat větší mediální kampaň, která přišla na milion korun. Náklady spojené s ubytováním a stravou vojáků, produkčním týmem, dopravním značením a spoustou dalších prozaických věcí stála asi milion šest set tisíc. Dalo by se říct, že celkově vyjdou tyto tři dny na tři miliony.

Tak jako vloni, i letos ztvární císaře Napoleona Marc Schneider. Kolikátým rokem se objeví ve Slavkově?
Poprvé si zahrál Napoleona při dvoustém výročí bitvy u Slavkova, tedy v roce 2005. Takže zde letos bude potřetí.

Lidé se ovšem netěší jen na bojové ukázky, ale také řemeslný jarmark na slavkovském náměstí. Co všechno tam najdou?
Nechali jsme na cechu řemeslníků, jaké krámky tam postaví. Každopádně ve středu náměstí budou stánky s co nejčistší formou řemeslného jarmarku. Bude se tam prodávat medovina, trdelníky a podobně. Na okraji potom bude takové občerstvení.