Čeští vojáci v Afghánistánu působí ve školách i místní armádě. „Jedním z hlavních úkolů Provinčního rekonstrukčního týmu Lógar je spolupracovat s místními autoritami a výcvikem afghánských bezpečnostních sil přispívat ke zvyšování stability, bezpečnosti a legitimity afghánské vlády," řekl velitel týmu plukovník Josef Kopecký.

Čeští vojenští policisté na výcvik afghánských nováčků nejen dohlížejí. „Vedou také výcvik v předmětech, kde afghánští instruktoři ještě nedosahují potřebné kvalifikace," vysvětlil Plescher.

Základní policejní kurz je určený pro policejní rekruty. „Hlavním cílem výcviku je naučit nováčky základním policejním činnostem a bezpečnému ovládání zbraně. Kurz trvá osm týdnů. Účastníci musí zvládnout celkem devatenáct předmětů a učí se šest dní v týdnu. Začíná se v sobotu a končí se ve čtvrtek. Pátek je v Afghánistánu volným dnem," vysvětlil velitel jednotky vojenské policie provinčního rekonstrukčního týmu kapitán Petr N.

Každý pracovní den začíná pro policejní nováčky už brzy ráno. „Po budíčku následuje modlitba a ranní úklid. Pak mají hodinu tělocviku. Po snídani je čas na hygienu a ranní nástup. První vyučovací hodina je vždy stejná, a to pořadová příprava. Po ní už následují jednotlivé odborné předměty. Po obědě je čas na další modlitbu. Odpoledne výcvik pokračuje až do večerky," popsal běžný den frekventantů kurzu Plescher.

Vzhledem k tomu, že většina nováčků neumí číst ani psát, organizuje se pro ně každý večer také takzvaný kurz gramotnosti, který je plně v režii afghánské strany. „V Afghánistánu se nejčastěji mluví dvěma jazyky dárí a paštu. V afghánských bezpečnostních složkách je oficiálním jazykem dárí," řekl Plescher.

S místními policisty a instruktory komunikují vojáci prostřednictvím překladatelů. „Afghánští policisté se učí základním dovednostem jako činnost na kontrolních bodech, prohlídka osob, vozidel a budov, zatýkání, použití obušku, poutání a další. Součástí výuky jsou také témata z oblasti práva, poskytování první pomoci, zpravodajská nebo spojovací příprava. Důraz se klade na fyzickou kondici a na základní techniky sebeobrany," doplnil jeden z vyučujících vojáků.