Zpráva ve Vyškovském Deníku o rušení vojenského záchranného praporu v Bučovicích přiměla politiky vyložit alespoň z části karty na stůl. Podle vyškovského poslance za ODS a místopředsedy výboru pro obranu Michaela Hrbaty je především důležité to, že návrh transformace armády ještě není definitivní. Naznačil ovšem, že k reorganizaci záchranných praporů bezpochyby dojde.

„Záměrem armády nebylo a není opustit posádku v Bučovicích. Počet vojáků tam zůstane a do roku dva tisíce deset se dokonce zvýší. Nebude se ovšem jednat o záchranný prapor. Ten by se měl přesunout pod ženijní brigádu do Olomouce,“ vysvětlil Hrbata. Doplnil, že úsporná opatření se nevyhnou ani posádce Vojenské akademie ve Vyškově.

Ještě před pár dny totiž chtěli někteří bučovičtí zastupitelé podepisovat petici parlamentních sociálních demokratů Ivo Bárka a Bohuslava Sobotky za zachování záchranného praporu.

„Po účasti na určitých jednáních jsem v optimistickém rozpoložení. Sepsání nesouhlasného dopisu bylo aktivitou kolegů sociálních demokratů, ti jsou teď na dovolené. Ale domnívám se, že zatím nic nepodnikli,“ uvedla starostka Bučovic Šárka Šilerová.

O záměrech nového návrhu však vedly domněnky také samotní bučovičtí záchranáři. V úterý je navíc navštívil novopečený náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

„Obsah návrhu neznáme, dostaneme ho až služebním postupem. Náčelník se byl u nás se vším seznámit, žádné konkrétní věci nepadly,“ potvrdil mluvčí vojenského záchranného praporu v Bučovicích Lumír Svoboda.