Armáda snižuje rozpočet, vojenskému záchrannému praporu v Bučovicích hrozí zrušení. Na to před pár dny upozornil hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek. Posádku v úterý navštívil náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Na místě ale odmítl novinářům cokoliv říci.

Jeho komunikační manažerka Mira Třebická ovšem vyvracela, že by jeho návštěva měla s plány ministerstva nějakou souvislost. „Je to dlouhodobě plánovaná návštěva, které generál po nástupu do funkce podniká několikrát do měsíce. To, že přijel nečekaně, je mylná informace,“ řekla Třebická.

Ta dále zdůraznila, že ani zpráva o rušení záchranného praporu v Bučovicích není přesná. „Jedná se o transformaci záchranných praporů v rámci transformace celé armády. Jde o úsporná opatření. Armáda však bude pomáhat civilním obyvatelům při živelných pohromách a jiných katastrofách tak, jako doposud. Na tom se nic nezmění. Ale bližší informace můžeme říct až koncem září,“ informovala Třebická.

Právě do konce měsíce totiž ministerstvo obrany předloží vládě materiál s novými změnami. O jeho záměrech podle všeho zatím jen vedou domněnky také samotní příslušníci záchranného praporu v Bučovicích.

„Jeho obsah neznáme, dostaneme ho až služebním postupem. Náčelník se byl u nás se vším seznámit, žádné konkrétní věci nepadly,“ potvrdil mluvčí bučovického vojenského záchranného praporu Lumír Svoboda.

Podle jeho slov však má útvar jasný úkol, který nemůže jen tak přestat. „Tím je hlavně výcvik a příprava na záchranné akce,“ doplnil mluvčí záchranářů.

O důležitosti vojáků bučovického praporu nepochybuje ani tamní radnice a politici z regionu. „Poslanci Bohuslav Sobotka a Ivo Bárek sepsali dopis, kterým dávají najevo svůj nesouhlas se zrušením praporu. Hned se pod něj podepíšeme. Rozešleme ho starostům v regionu a uveřejníme v novinách,“ prohlásil bučovický místostarosta František Šujan.