Podle informací serveru Týden.cz vedení zpravodajství upozornilo na to, že by mezi cvičence mohli proniknout teroristé. V nebezpečí se prý mohou ocitnout i sami cvičící vojáci.

To ale odmítá náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. „Česku v souvislosti s britským výcvikem zahraničních vojáků ve Vyškově nehrozí bezpečnostní rizika,“ uvedl náčelník generálního štábu. Ten také dodal, že na výběru cvičenců by se kromě Britského poradního a výcvikového týmu měla podílet také česká strana.

„Britové si budou v první řadě vybírat vojáky. Ale samozřejmě také do toho budou vstupovat i naše orgány, které jsou k tomu určeny, tedy Vojenské zpravodajství a další,“ zdůraznil Picek.

Příslušníci kterých národů by mohli v okresním městě cvičit, to zatím neví. „V současné době se o tom diskutuje,“ řekl náčelník.

Vojáci z Alžíru, Afghánistánu, Iráku, Maroka či Tuniska projdou ve Vyškově několikaměsíčním kurzem, který pořádá Britský poradní a výcvikový tým.

Konání výcviku schválila nedávno sněmovna, senát vyslovil souhlas již v září. Vojáci mají do České republiky přijet v prosinci nebo v lednu.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Zpravodajci varují před cizími vojáky