Naučit se plánovat a vést vojenský výcvik. To je náplní jednoho z kurzů, které mohou od června navštěvovat ve vyškovském vojenském výcvikovém prostoru arabští vojáci.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová totiž podepsala s britskou velvyslankyní Lindou Duffieldovou dokument, který jim to umožní.

„Na základě tohoto memoranda mohou do Vyškova přicestovat například vojáci z Alžírska, Maroka, Izraele, Egypta, Mauritánie, Tuniska a Jordánska,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva obrany Petr Sýkora. Ještě doplnil, že armády arabských států, které mají zájem účastnit se projektu, musejí také získat souhlas s pobytem na českém území. Ten vydává parlament.

Příslušníci těchto zemí se zapojí do projektu, který ve Vyškově funguje už řadu let. „Zástupci britského a českého ministerstva obrany podepsali v roce dva tisíce dohodu, jíž rozhodli o zřízení Britského vojenského poradního a výcvikového týmu pro střední a východní Evropu ve Vyškově,“ řekl mluvčí Ředitelství výcviku a doktrín Krále Jana Lucemburského ve Vyškově Pavel Kočvara.

Česká armáda se však nebude přímo podílet na výcviku vojáků. „V rámci celého projektu poskytujeme jen logistické služby. Vše má jinak na starosti britská strana,“ vysvětlil mluvčí Vojenské akademie ve Vyškově Ľubomír Sedlák. Podle něj zaleží jen na Britech, které kurzy arabští vojáci navštíví.

Smyslem projektu je přispět ke zmenšování nepřátelství mezi státy, ale také pomoct cizím státům budovat profesionální armády. „Ve Vyškově se školí vojáci s funkcí instruktora a po návratu do vlasti předávají zkušenosti svým kolegům,“ řekl Kočvara.