Na první dobrovolné vojenské cvičení vybraní zájemci nastoupí na začátku října. „Trvat bude šest týdnů a uskuteční se souběžně s kurzem základní přípravy pro příslušníky aktivní zálohy, který organizuje Velitelství výcviku – Vojenská akademie ve Vyškově," sdělil mluvčí generálního štábu armády Jan Šulc.

Cvičení je určené pro ty, co dosud vojenskou službu neabsolvovali. Mezi takové patří například třiadvacetiletý Martin Grepl. Výcvik považuje za dobrou příležitost. „Když vidím, jakým směrem se svět ubírá, myslím, že jít do zálohy by bylo potřeba. Kdyby bylo nutné bránit někdy svou rodinu, je dobré být připravený," přemítal Grepl s tím, že by neměl problém přihlásit se do kurzu.

Podmínky účasti∙ české občanství
∙ věk od 18 do 60 let
∙ zdravotní způsobilost
∙ trestní bezúhonnost
∙ podpis prohlášení o nepodporování extremismu

A to přesto, že je rád, že na vojně nebyl. „Neslyšel jsem od dědy, otce ani nevlastního otce dobré zážitky. Ale šest týdnů nejsou dva roky, to se asi vydržet dá. Jediný problém vidím v čase. V říjnu mám v plném běhu semestr, takže nevím, jak kurz a studium skloubit dohromady," uvedl Grepl.

Armáda je však připravená i na individuální potřeby účastníků. „Na základě žádosti vojáka bude možné absolvovat základní přípravu ve dvou částech po třech týdnech," přiblížil mluvčí generálního štábu.

30 dní za rok

Kdyby Grepl kurz absolvoval, mohl by být povolaný například k záchranným pracím při živelních pohromách nebo k jiným závažným situacím ohrožujícím například životy, zdraví nebo životní prostředí. „Operační nasazení může trvat maximálně třicet dnů v jednom kalendářním roce," doplnil Šulc.

V prvním říjnovém běhu armáda očekává, že se výcviku zúčastní řádově desítka lidí. „Na základě zájmu a vyhodnocení zkušeností pak budou vypsaná další dobrovolná vojenská cvičení a také dobrovolná vojenská cvičení u jednotek armády pro ty, kteří už absolvovali základní výcvik," nastínil plány Šulc s tím, že lidé můžou o účast na cvičení požádat i opakovaně.

Přestože je cvičení určené i pro ženy, například Zdeňku Vyskočilovou z Vyškova neláká. „Myslím, že musí být fyzicky velmi náročné. Navíc jako matka dětí si nemůžu dovolit být tak dlouho pryč. Rozhodně ho ale nevnímám jako špatný počin. Využít by ho měli hlavně mladí kluci. Spousta z nich nemá na práci nic lepšího než řešit módu, vlasy a mobily. Ne nadarmo se říká, že vojna dělá muže. Třeba postačí i těch několik týdnů," doufá Vyskočilová.

Registrace přes web

Zájemcům stačí vyplnit registrační formulář na www.kariera.army.cz, kde najdou i bližší informace. „Můžou také navštívit kterékoli rekrutační pracoviště, případně krajské vojenské velitelství," vzkázal Šulc.

Po základním výcviku voják získá hodnost vojína. Každý účastník kurzu tak dostane odměnu necelých deset tisíc. „Dál každému náleží odměna tisíc korun za každý kalendářní měsíc, ve kterém cvičení vykonal. Povolaní pak mají na vojenském cvičení ubytování, stravování a výpůjčku vojenského stejnokroje zdarma," doplnil mluvčí generálního štábu.