V afghánských podmínkách se na víc než týden intenzivního drilivého cvičení ocitlo sto šedesát vojenských policistů mnohonárodního praporu NATO. „Všechny úkoly, které se učili vojáci zvládat plnit, jsou rekonstrukcí vzpomínek a zkušeností kolegů z Afghánistánu. Kdyby to nedostali pod kůži, necvičili pořád dokola, v akci by zemřeli,“ řekl mluvčí vojenské policie Jan Čermák.

Češi, Slováci, Poláci a Chorvati procvičovali plánování a zásahy ve vojenských operacích při odlišném armádním vybavení techniky a zbraní, které každá země vlastní.

Vrcholem cvičení se stal dnešní VIP a media day. Před zraky novinářů a politicky a vojensky důležitých osob předvedly koaliční jednotky ukázku rozličných úkolů na čtyřech stanovištích.

Při ochraně konvoje proti nepřátelské bojové skupině si prapor vojenské policie vyžádal leteckou podporu bojových letounů. Vrtulníky pak létaly nad hlavami diváků při evakuaci raněných. Policie v armádě se uplatnila také při zajišťování válečných zločinců nebo pašeráků drog a zbraní. Na posledním stanovišti předvedli vojáci, jak potlačit rozběsněný dav a ochránit základnu.