ČTĚTE TAKÉ: Francouzského vojáka ve Slavkově hrál i Němec
Slavkov u Brna V mrazivém ránu vojáci francouzské a rakouské armády slavnostně nastupují na náměstí ve Slavkově. Na sobě mají vyleštěné uniformy ze začátku devatenáctého století, kdy se uskutečnila vítězná Napoleonova bitva. Po seřazení vojáci pochodují do zámeckého parku, ve kterém přehlídka pokračuje.
„Manévry v parku představují výcvik armád. Účastní se ho čtyři sta padesát vojáků francouzské a rakouské armády,“ říká organizátor akce ze Středoevropské napoleonské společnosti Jakub Samek. Vojáci se na povely velitelů otáčejí, pochodují, vyrážejí vpřed, namiřují zbraně. Manévry armád v zámeckém parku probíhají celé dopoledne.
Pohyby vojsk sleduje velké množství diváků. „Přišlo nejméně deset tisíc lidí, což považujeme za mimořádný úspěch,“ prohlašuje ředitel zámku Aleš Šilhánek.
Jednoho z francouzských vojáků hraje Jiří Ledvina, který do Slavkova přijel z Domažlic. „Naše skupina se jmenuje Osmý řadový pěší. V armádě zastávám nejnižší hodnost. Bojů ve Slavkově se účastním pravidelně, jinak jezdím ročně celkem na deset bitev,“ svěřuje se Ledvina, který používá historické jméno Frick von Wrede.
V armádě ale nejsou jenom vojáci. Francouzská markytánka Geneviéve Carrier je oblečená do dobového kroje, v ruce má košík. Do Slavkova přijela až ze Saint-Quentin na severu Francie. „Na bitvy jezdím hodně, zhruba desetkrát ročně. Letos jsem byla i na jiné Napoleonově bitvě, a to na jeho poslední, u Waterloo,“ říká Carrier.
Návštěvníci jsou s průběhem akce spokojeni. „Je to tady výborné. Jsem tu letos poprvé. Viděla jsem na internetu fotky z minulého roku a docela se mi líbily. Říkala jsem si, že bych rekonstrukci bitvy ráda viděla na vlastní oči,“ uvádí Martina Sehořová, která přijela z Frýdku-Místku.
Spokojeni jsou i jiní. „Líbí se nám tady, je to velice pěkné. Hlavně nás zaujaly kostýmy a výzbroj armád, které dokreslují historickou atmosféru,“ říká Josef Bartoň, který s rodinou přijel od Vsetína. „Mně se nejvíce líbil generál,“ doplňuje jeho syn David.
Bartoň uvádí ale také jeden problém. „Chyběly nám mapy, kde se dá parkovat, a také nevíme, kam přesně dojet na odpolední bitvu u Tvarožného. Nebylo to ani na Internetu,“ stěžuje si Bartoň.
Kromě manévrů vojsk se ve Slavkově v sobotu konají také dva jarmarky. Historický trh je v Husově ulici, v zámeckém parku je řemeslný jarmark. Mezi stánky s dřevěnými hračkami, se skleněnými výrobky a s občerstvením hraje na hudební automat flašinetář v zelené uniformě. „Flašinetem se nedá uživit, je to koníček. To se musí dělat z lásky. Například dnes jsem vstával ve tři hodiny ráno,“ vysvětluje flašinetář, který vystupuje pod uměleckým jménem František Šťastný. S hudebním automatem jezdí i mimo republiky, byl například v Dánsku, ve Švýcarsku a v Litvě.
Večer program ve Slavkově pokračuje slavnostním nástupem armád, které se vrátily z rekonstrukce bitvy u Tvarožné. Sobotu zakončuje ohňostroj. „Večerní program ve Slavkově sleduje zhruba deset tisíc lidí,“ odhaduje Šilhánek. Celkově tak Slavkov v sobotu navštěvuje dvacet tisíc příznivců historie.