Když se vyškovský živnostník Ondřej Brunclík dověděl výsledek výběrového řízení, ve kterém město Vyškov nabízelo k pronájmu nebytové prostory v přízemí radnice, nestačil se divit. Stejně jako další zájemci se ucházel o bývalou prodejnu textilu Lady móda.

Jenže vítězem se stal někdo, o kom to prý ani další účastníci řízení nepředpokládali. „Vyhrála bývalá manželka vedoucího odboru místního hospodářství Vlastimila Kučery, který vyhodnocoval nabídky. Přitom nabídla nejnižší nájemné za metr čtvereční za rok. Navíc si tam chce otevřít obchod s oblečením. Těch je ve Vyškově plno. Postup radnice mi připadá dost divný,“ myslí si Brunclík.

Na oznámení o výběrovém řízení, které vedení města vydalo na konci dubna, jsou dva požadavky. Zvítězit mohl ten, jehož nabídka byla nejvhodnější vzhledem k umístění provozovny a zároveň nabídl nejvýhodnější nájemné za metr čtvereční za rok.

„Chtěl jsem tam otevřít pobočku společnosti, u níž pracuji, s ročním nájemným pět tisíc dvě stě korun za metr čtvereční. Novojičínská firma, zabývající se prodejem bižuterie, nabízela dokonce osm tisíc. Vladimíra Kučerová nabídla jen pět tisíc,“ podotkl Brunclík.

To potvrzuje zápis ze zasedání rady. Tam je taky vysvětlené, proč například Ondřej Brunclík neuspěl ve výběrovém řízení. „Komise doporučuje zachovat kontinuitu toho, co bylo v provozovně donedávna,“ stojí v dokumentu.

Tedy obchod s oblečením. A právě proto vyhrála Vyškovanka Vladimíra Kučerová. „Naší snahou zároveň je upřednostňovat místní podnikatele. Nabídka paní Kučerové vyhrála proto, že ji rada vybrala jako nejlepší variantu. Výběrové řízení proběhlo řádně. Nedošlo k žádnému porušení zákona,“ tvrdí vyškovský starosta Petr Hájek.

To tvrdí i mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová. „Domněnky pana Brunclíka jsou naprosto liché. U výběrových řízení totiž nikdy nerozhoduje jeden člověk, právě naopak,“ uvedla Bednářová.

I podle informací, které získala, byl postup rady v souladu se zákonem. „Nejprve schválila záměr pronájmu nebytových prostor, který byl vyvěšený na úřední desce. Nabídky, které přišly, posuzovala komise jmenovaná městkou radou. Potom je vyhodnotila,“ popsala postup mluvčí.

Navíc upozornila, že komise není složená z jednoho člověka, ale víc lidí. Taky má jen poradní hlas a o výsledku nerozhoduje. „Z jejího jednání je udělaný zápis. Stejně tak ze zasedání rady, která nemá jen jednoho člena. Už z logiky vyplývá, že celý proces rozhodně nemůže ovlivnit jeden člověk,“ podotkla Bednářová.

Že materiál předkládal radním právě Vlastimil Kučera, je prý naprosto v pořádku. Správa nebytových prostor totiž spadá pod odbor místního hospodářství, jehož je vedoucím. „Že materiál předkládal, ovšem v žádném případě neznamená, že mohl nějakým způsobem do výběru zasáhnout,“ objasnila mluvčí vyškovské radnice.