O hlasy voličů se letos v České republice uchází třicet politických uskupení. Kromě etablovaných stran jako ANO, Piráti nebo STAN také drobnější hnutí, kupříkladu Strana zelených nebo Svobodní. Mezi politiky kandidujícími v Jihomoravském kraji, kteří mají dle průzkumů největší pravděpodobnost europoslanecký mandát získat, zařadil Deník Markétu Gregorovou, Petru Korlaar, Ondřeje Krutílka a Danuši Nerudovou.

MARKÉTA GREGOROVÁ

Současná místopředsedkyně České pirátské strany je jednou z lídryň pirátské kandidátky do Evropského parlamentu. V něm zasedá už pět let, jejím zaměřením je zejména kyberbezpečnost a boj s dezinformacemi.

Na kandidátce Pirátů se o obhajobu europoslaneckého mandátu uchází konkrétně z druhého místa.

| Video: Youtube

„Myslím, že se lišíme od zeleného hnutí jako takového. My Piráti do toho vnášíme prvek, který lze označit jako politiku založenou na datech. Jsme liberálové a nesnažíme se lidem vnutit způsob života,“ řekla jednatřicetiletá Gregorová v nedávném rozhovoru pro Deník.

S Jihomoravským krajem a zejména Brnem ji pojí studia, ale i dřívější politická kariéra. Bakalářský titul získala Gregorová na Masarykově univerzitě, a to v oborech Mezinárodní vztahy a Evropská studia V roce 2018 se v Brně stala městskou zastupitelkou za Piráty, hned o rok později ji lidé zvolili jako jednu z českých europoslankyň.

PETRA KORLAAR

Jednačtyřicetiletá místostarostka Mikulova působí v jihomoravské komunální politice od roku 2022. Několik let žila ve Francii, vystudovala Collège Alberto Giacometti v Paříži a francouzštinu a estetiku na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity.

Za hnutí STAN kandiduje ze třetího místa, za Danuší Nerudovou a Janem Farským. „Určitě je to svým způsobem nevýhoda, když má člověk před sebou dva takto zkušené lidi. Je to ale signál nejen mladým, že dáváme prostor různým lidem,“ řekla Deníku uchazečka o europoslanecký mandát Petra Korlaar.

| Video: Youtube

Zároveň dodala, že pro ni může být několikaletý pobyt v zahraničí velkou výhodou. „Když člověk žije v zahraničí, má pak obrovskou výhodu, dokážete lépe odhadovat. Pakliže chcete dělat aktivní politiku, musíte také rozumět potřebám lidí. Umět jazyk na úrovni rodilého mluvčího je také obrovské plus,“ podotkla Korlaar.

ONDŘEJ KRUTÍLEK

Pravá ruka europoslance Alexandra Vondry. Tak lze popsat třiačtyřicetiletého europoslaneckého kandidáta Ondřeje Krutílka. Od posledních eurovoleb v roce 2019 totiž působí jako šéf Vondrovy kanceláře. Věnuje se zejména analýze legislativy Evropské unie, na kandidátce koalice Spolu figuruje na pátém místě.

O mandát v Evropském parlamentu se Krutílek ucházel již před pěti lety, kdy za občanské demokraty kandidoval ze čtvrtého místa. Křeslo se mu však tehdy nepovedlo získat, a to kvůli preferenčním hlasům, díky kterým jej na kandidátce přeskočil právě Vondra. Podobná situace není vyloučená ani letos, ze šestého místa kandiduje za koalici Spolu poslanec Ondřej Kolář.

Politolog z brněnské Masarykovy univerzity Michal Pink ale upozornil, že výsledné rozuzlení zatím nelze predikovat. „Důležité je, nakolik je pan Kolář schopen získat preferenční hlasy mimo Prahu. Ostatně i Praha je heterogenní, a tak pan Kolář nemusí mít podporu napříč všemi pražskými obvody,“ vysvětlil Pink.

S Jihomoravským krajem pojí Krutílka mimo jiné studia. Na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity vystudoval obory politologie, mezinárodní vztahy a evropská studia. Jako analytik evropské legislativy působí již dvacet let.

DANUŠE NERUDOVÁ

Jihomoravskou a především brněnskou stopu v letošních volbách do Evropského parlamentu zanechává Danuše Nerudová. Pětačtyřicetiletá lídryně kandidátky hnutí STAN se v loňském roce ucházela o post prezidentky České republiky, lidé ji však znají rovněž jako ekonomku nebo bývalou rektorku brněnské Mendelovy univerzity.

Kandidaturu do Evropského parlamentu oznámila původně bez stranické specifikace, později však uvedla, že hodlá kandidovat za hnutí STAN. V těchto dnech se současně stala jeho oficiální členkou. „Jsou před námi velké výzvy jako Green Deal, migrace či konkurenceschopnost. Jak úspěšná Evropa v jejich zvládání bude, tak úspěšné bude i Česko,“ sdělila Nerudová.

Neodmyslitelně spjatá je Nerudová především s Mendelovou univerzitou v Brně. Na té působila přibližně dvě desetiletí. Kromě čtyřleté funkce rektorky zastávala dlouhodobě post vedoucí Ústavu účetnictví a daní tamní Provozně ekonomické fakulty. Ke konci loňského října ale na funkci rezignovala, a to kvůli nesouhlasu se směřováním fakulty a kandidatuře do Evropského parlamentu.