OPRAVA STADIONU. Sociální demokraty, kteří budou obhajovat drtivé vítězství, povede ve Vyškově v letošních komunálních volbách starosta města Karel Goldemund. Strana zatím nemá vyhraněné jasné cíle, se kterými by do voleb chtěla jít. „Program budeme dávat dohromady na konci dubna. Chci, aby se na něm podíleli všichni, kteří se budou ucházet o hlasy voličů. Pokud mám mluvit za sebe, v nadcházejících čtyřech letech bych chtěl pokračovat v tom, co jsme začali – dodělat zimní stadion, pokračovat v revitalizaci sídlišť, chodníků. Další otázkou bude výkup pozemků kvůli zdvoukolejnění trati, s čímž bude souviset také uskutečnění dalších důležitých akcí, třeba obnova parku a sportovišť," vyjmenoval starosta.

STARTOVACÍ BYTY. Druzí při posledních komunálních volbách skončili komunisté. Také tam pracují na tom, aby své postavení v zastupitelstvu uhájili, jasněji o lídru bude podle Jana Procházky koncem června. Právě on byl na poslední kandidátce strany úplně nejvýš. „Nezříkám se toho být na nějaké přední pozici. Sice už nejsem nejmladší, ale zdraví mi slouží a myslím, že městu ještě dokáži pomoct. V každé oblasti je toho spousta k řešení. Pokud bych měl ale něco vypíchnout, tak vnímám mezery u startovacích bytů. Otázky bydlení u mladých lidí nebo sociálně slabších jsou akutním problémem," upozornil Procházka.

Lídři 2010/2014
• ČSSD: Jiří Piňos/Karel Goldemund
• KSČM: Jan Procházka/?
• Volba pro město: Radek Mikulka/?
• ODS: Karel Jurka/Karel Jurka?
• KDU-ČSL: Roman Celý/Břetislav Usnul
• TOP 09 a Šance pro Vyškov (2010 TOP 09 a NK): Dalibor Valín/Dalibor Va­lín?
• VV: Jiří Krutílek/?
• SZ: Petr Novotný/?
• SNK Evropští demokraté: Alena Machayová/?
• SPO (2010 SPOZ): Ivan Pecl/?
• Ano: x/? (strana se nevyjádřila)

PÉČE O ZELEŇ. Do zápolení o přízeň voličů půjde znovu také Volba pro město. Obhajovat bude čtyři křesla. Na předních místech bude zřejmě opět Radek Mikulka, z osobních důvodů ovšem tentokrát pozici lídra odmítá. „Tématem určitě bude směřování nezprivatizovaných bytů, u kterých bych se zaměřil na sociální potřeby lidí. Samozřejmě to závisí na možnosti dotačních titulů. Velkým tématem je zimní stadion, důležité je určitě pokračovat i v opravách budov škol. Jinak bych si také představoval péči o zeleň města," uvedl Mikulka.

MÍSTA VE ŠKOLKÁCH. Kdo bude lídrem u občanských demokratů, napoví červnový volební sněm. O post lídra se bude stejně jako před čtyřmi lety ucházet místostarosta města Karel Jurka. „Prostor musí určitě dostat dotáhnutí koncepce školství – zaměřit se na kvalitu vzdělávání a na dostatek míst ve vyškovských mateřinkách. Určitě bych zároveň rád pokračoval v nastavené práci, která funguje už mnoho let. Těší mě, když někdo ve Vyškově několik let nebyl a přijede, tak ocení, kolik se toho ve městě změnilo. A bez zadlužení," naznačil druhou osobní prioritu Jurka.

SPORTOVNÍ ZÁZEMÍ. Jasno s lídrem už je u vyškovských lidovců, kteří budou obhajovat tři mandáty. „V programu nechceme mít sáhodlouhé body, přichystaný ale ještě není. Pokud bych měl hovořit za sebe, tak mojí parketou je doprava ve městě a s ní spojená bezpečnost. Roste počet aut i cyklistů, určitě i doprava ve Vyškově má své mouchy. Druhou oblastí je pak zlepšování sportovního zázemí ve městě," vyjmenoval místostarosta a budoucí muž číslo jedna kandidátky Břetislav Usnul.

DOMOV DŮCHODCŮ. Společně chce bojovat o hlasy Vyškovanů Šance pro Vyškov a TOP 09. Na předních místech se objeví lídr kandidátní listiny TOP 09 do voleb v roce 2010 Dalibor Valín. „Sami bychom kandidátku nedali dohromady. Víc zástupců bude z Šance pro Vyškov, takže nevím, jestli se mi podaří být jedničkou. Vzhledem k tomu, že obecně stárne populace, v následujícím volebním období bych rád usiloval o vytvoření domovů pro důchodce. A protože se zaměřujeme na sport, tak mimo jiné i o stavbu multifunkční haly pro míčové hry," zdůraznil Valín.

ZATÍM S OTAZNÍKEM. Zatímco před čtyřmi lety na obyvatele města útočily i SNK Evropští demokraté, teď její zástupci zatím netuší, jestli se ve Vyškově zformuje kandidátka i pro letošní volby. „Teď řešíme volby do Evropského parlamentu. O komunálních se budeme bavit až v červnu," naznačila organizační manažerka strany Dagmar Mušková. Podobné je to také u Věcí veřejných. Přední kandidáti minulých voleb Jiří Krutílek a Jiří Novotný ze strany vystoupili. Věci veřejné měly v zastupitelstvu jedno křeslo.

NÁKUPNÍ ZÓNY. Do zastupitelstva se naopak nedostala Strana zelených. Podle Petra Novotného, který partaj vedl v minulých komunálních volbách, se počítá s novým lídrem. „Znát ho budeme v průběhu týdne. Naše myšlenky jsou stále stejné. Budeme usilovat o to, aby zeleň ve městě dostala jasnou koncepci. Kromě toho chceme hledat způsoby, jak zredukovat dopravu ve městě a parkování a vytvořit i novou koncepci nákupních zón, která se v současné době vyvíjí pro nás nepřijatelným způsobem," vypíchl Novotný.

POPLATKY ZA ODPAD. Úspěšná nebyla ani Strana Práv Občanů. Na podzim by to rád změnil obchodník s auty Libor Bláha, který by se měl objevit na předních příčkách kandidátky. „Ve Vyškově podle mě chybí pozemky pro výstavbu rodinných domů. Zároveň bych chtěl změnit systém poplatků za svoz komunálního odpadu. Jeho nastavení není správné. Úlevy od poplatků je potřeba zavést u dětí a důchodců," řekl Bláha za stranu, která minulý měsíc na mimořádném sjezdu po hlasování delegátů nechala ze svého názvu odstranit slovo Zemanovci.