„Průměrná volební účast v Jihomoravském kraji se pohybuje kolem devětadvaceti procent,“ informovala vedoucí správního oddělení odboru legislativního a právního Krajského úřadu Jihomoravského kraje Eva Sychrová.

Svůj hlas už odevzdala do volební urny v knihovně v Nových Sadech například Alena Nováková Harmanová se svým manželem Jiřím Novákem. „Volby nám nejsou lhostejné. Kdybychom nešli k volbám, tak si hlasí rozdělí ti, co v Evropském parlamentu nechceme. Jde nám o to, aby se tam nedostali ti nejzkorumpovanější,“ svěřili se.

Nové Sady jsou po vojenském újezdu Březina nejmenší obec na Vyškovsku. K volební urně tam zatím přišlo jen pět lidí. Volební komise si tak kromě studia úředních materiálů musí krátit čas i jinak. „Samozřejmě tu máme křížovky, katalogy. Jsme v knihovně, takže si můžeme přečíst taky nějakou knížku,“ řekla s úsměvem předsedkyně volební komise Šárka Julínková.

Z Vyškovska kandiduje na posty v Evropském parlamentu jen pár lidí, většinou ještě z posledních pozic kandidátek. „Jsem až na předposledním místě. Chtěl jsem být až na posledním, ale předběhla mě stranická kolegyně. Nechci se stát členem Europarlamentu, jen se snažím vyjádřit tímto způsobem podporu tomuto hnutí,“ uvedl třeba kandidát strany STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ – VAŠE ALTERNATIVA, zbýšovský starosta Jaroslav Žalkovský.

Výjimkou je pouze leader Moravanů Jiří Novotný, který je v čele jejich kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu. Domnívá se, že má šanci do křesla evropského poslance usednout. „Pokud půjdou k volbám lidé, kteří se hlásí k moravské národnosti nebo sympatizují s Moravou, můžeme se dostat, kam chceme,“ prohlásil Novotný.

Z regionálních členů parlamentních stran se na kandidátky do evropských voleb dostal pouze zástupce KDU – ČSL.

Volební místnosti budou dnes otevřené od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 hodin do 14 hodin. K volbám může jít každý obyvatel České republiky, který alespoň během druhého dne voleb dosáhl věku osmnácti let.

ČTĚTE TAKÉ: POLICIE BUDE BĚHEM VOLEB VE STŘEHU

Voliči musejí ve volební místnosti prokázat svoji totožnost a státní občanství platným občanským průkazem nebo cestovním pasem.

Volit můžou i cizinci. Museli si ale předem zajistit zápis do seznamu voličů. Pokud však hlasovali už v minulých eurovolbách před pěti lety, jsou do seznamu zařazení automaticky.

Volební místnosti na Vyškovsku budou povětšinou stejné jako v předchozích volbách, a to převážně v kulturních domech a v obecních úřadech.

Některé obce a města jsou ale výjimkou. Kvůli oslavám stého výročí povýšení Ivanovic na Hané na město nebude volební místnost v kulturním domě, ale v malé tělocvičně základní školy v Tyršově ulici. „Vcházet se bude bočním vchodem,“ upozornila pracovnice hospodářsko správního odboru ivanovického městského úřadu Gabriela Hladká.

Kvůli pronájmu kulturního domu pocítí změnu i obyvatelé Hoštic-Heroltic, kteří půjdou volit do budovy obecního úřadu. Novinku má i Rousínov. „Jedna z volebních místností bude místo na městském úřadě nově v budově staré radnice na Sušilově náměstí,“ uvedla vedoucí odboru vnitřních věcí rousínovské radnice Jitka Grecová. Změna se týká obyvatel z Čechyňské a Tománkovy ulice, ulice U kapličky, Sušilova náměstí, Lípové ulice, ulic Trávníky a V uličkách a Skálovy ulice.

Podrobné informace o volebních místnostech a příslušnosti k volebním okrskům najdou lidé na obecních vývěskách nebo webových stránkách měst a obcí. Podrobné informace jsou také na webovém portálu Krajského úřadu Jihomoravského kraje www.kr-jihomoravsky.cz

Výsledky voleb do Evropského parlamentu budou oproti jiným hlasováním známé později. „Sčítání hlasů zahájí až po uzavření volebních místností všech členských států EU. Tedy až v neděli 7. června, pravděpodobně od dvaadvaceti hodin,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Jako obvykle nejmenší práci se sčítáním bude mít čtyřčlenná volební komise v Březině, která bude v pátek a v sobotu čekat na pouhé čtyři voliče. Přednosta újezdního úřadu Karel Schimitzek si ale jejich účastí není moc jistý. „Když jsme jim předávali voličské lístky, zjistili jsme, že k eurovolbám se staví značně vlažně,“ řekl Schimitzek.

V posledních volbách co Evropského parlamentu volilo jen osmadvacet procent oprávněných voličů z Vyškovska. Nejvíc hlasů získali komunisté (26 procent) následovaní ODS (22 procent) a KDU – ČSL (17 procent). ČSSD získala jen 10 procent, SNK 6 procent a Moravané 2 procenta. Volební zisky ostatních stran byly zanedbatelné.

VOLBY DO EUROPARLAMENTU

Kandidáti stran ve volbách do Evropského parlamentu z Vyškovska:

Dělnická strana

Jan Müller (Dělnická strana), důchodce, Rousínov, č. 27

KDU – ČSL

František Havíř (KDU – ČSL), starosta Rousínova, Rousínov, č. 28

Libertas

Pavel Hanák (NEZ/DEM), učitel, Vyškov, č. 17

Moravané

Jiří Novotný (Moravané), podnikatel, projektový manažer, Bohdalice – Pavlovice, č. 1

Aleš Sekanina (Moravané), elektrotechnik, Bohdalice – Pavlovice, č. 18

„STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ – VAŠE ALTERNATIVA“

Jaroslav Žalkovský (bezpartijní), starosta obce Zbýšov, Zbýšov, č. 28

Zdroj: www.volby.cz

REDAKTOŘI VYŠKOVSKÝCH NOVIN