Ekonomická krize se na Vyškovsku projevuje hlavně tím, že firmám ubývají zakázky, a tak prakticky nenabírají nové zaměstnance.

Přesné údaje o vývoji nezaměstnanosti zatím nejsou k dispozici, už nyní je ale podle ředitele vyškovského úřadu práce Jana Marka jasné, že nedojde k nějakému výraznému poklesu počtu nezaměstnaných oproti květnu. Tehdy bylo bez práce zhruba čtyři a půl tisíce lidí. „Problému nezaměstnanosti se snažíme čelit širokou nabídkou rekvalifikací, od svářečských kurzů až po základy počítačové gramotnosti. Lidé si můžou vybírat z osmnácti nabídek,“ informoval Marek.

I vyškolení lidé ale mají v současné mizérii na pracovním trhu problémy s uplatněním. „Počet volných pracovních míst ještě mírně pokles na sto devatenáct. Je to špatné. Navíc se nabídka velice rychle mění. Volné místo ve středu bývá v pátek už obsazené,“ popsal Marek.

Šanci podle něj mají nyní hlavně lidé, kteří jsou v hledání práce aktivní a rychlí a dokáží zaměstanavateli nabídnout ke své profesi něco navíc.

Situace firem není přitom nejlepší. Hromadné propouštění sice nikdo neplánuje, ale s firmou VSO Dřevo Holubice už vyškovský úřad práce vede správní řízení kvůli insolvenci. „Máme signály, že to brzy potká dvě či tři další společnosti, problém se dotkne zhruba osmdesáti lidí,“ nastínil Marek.

Některé firmy vyplácejí jen část mzdy

Kvůli poklesu zakázek požádalo několik firem také o takzvanou částečnou nezaměstnanost. Svým zaměstancům vyplácejí po určitou dobu jen šedesát procent mzdy. V současnosti se jedná o společnosti Educa, Tauro, Hestego, Fritzmeier a Elmont – swiss. „Firmy tohoto povolení v praxi zdaleka nevyužívají v plném rozsahu, v řadě případů je mají spíše jako alternativní řečení,“ doplnil Marek.

Výrazný pokles zakázek, v porovnání s loňskem o polovinu, zaznamenal také jeden z největších zaměstnavatelů na Vyškovsku: koncern EDP Komořany. Ten ale stále nabírá zaměstnance. „Dřív pro nás zhruba padesát procent zakázek dělali subdodavatelé, takže se tento propad neprojevuje na početním stavu našich zaměstnanců. Stále potřebujeme nové lidi. Především kvalifikované dělníky a techniky. Věnujeme se zkvalitňování personálu,“ objasnil prokurista společnosti Václav Mácha.

Nadějí pro ty, co shánějí nové místo, je také nový závod vyškovské firmy Rami. Ten by měl začít fungovat v červenci. Práci by tam podle šéfa společnosti Radovana Mináře mělo najít několik desítek lidí.