Jednou z mnoha, která zkušenost s vosím píchnutím už má, je Adéla Jedličková. „Žihadlo jsem dostala asi před čtyřmi lety. Místo bylo jen pár hodin oteklé a svědilo, nic vážnějšího se naštěstí nestalo. Letos ovšem vosy otravují všude, na zahradu si už nemůžeme přinést jídlo ani pití," popsala aktuální situaci Vyškovanka.

Černožlutý hmyz zaměstnává i hasiče. Od začátku prázdnin vyjížděli na Vyškovsku k sedmnácti případům likvidace hnízda, což je čtyřikrát víc než loni. „Nárůst je výrazný, loni jsme měli ve stejném období čtyři výjezdy, v roce 2012 dokonce pouze jeden. Celkově tedy zatím v regionu evidujeme třiadvacet případů, za celý Jihomoravský kraj je to 361 zásahů," informoval mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák.

V období si proto musí dát největší pozor alergici. Alergická reakce totiž dokáže pořádně znepříjemnit život. „Projevuje se v závislosti na množství protilátek v těle. Ta ohrožující život vypuká zpravidla do půlhodiny. Doprovází ji otok, kožní reakce, dušnost, může dojít až k poruše vědomí," vyjmenovala příznaky vyškovská alergoložka Eva Vašíková.

Přestože vosa může v ojedinělých případech způsobit i smrt, alergie na bodnutí není tolik obvyklá. „Případů s alergickými reakcemi je zhruba stejně jako loni, akutní jsem měla před několika dny dva, jeden z toho byl navíc způsobený sršním bodnutím. Mnohem častější je alergie na pyl nebo roztoče, vosy až tak běžné nejsou," ujistila lékařka.

Pozor na hlavu a krk

Mluvčí jihomoravských zdravotníků Barbora Zuchová nicméně připomněla, že lidé, kteří na žihadlo negativně reagují, mají být vybavení záchrannými pomůckami. A v případě bodnutí volat tísňovou linku. „Hlavně tehdy, jsou-li bodnutí vícečetná nebo jsou směřovaná do horní poloviny těla, a to zejména hlavy a krku," upozornila Zuchová.

Ovšem existují případy, kdy je naopak zásah hasičů zbytečný, nebo i předčasný. Hmyz totiž během dne migruje, je tak možné, že vosy jen odpočívají v nejteplejších hodinách dne a k večeru se přesunou jinam. „Je proto na zvážení, jak moc je situace vážná a zda nelze nechat hmyz na pokoji, místu se vyhnout a počkat, až odletí," doporučil mluvčí hasičů.

Letošní přemnožení bodavého hmyzu ovlivní i ovocnou úrodu sadařů. Nakousané plody na stromech uhnívají, ztrátová může být někde až pětina úrody. „Oproti včelám mají vosy mnohem lepší kousací ústrojí, takže se jim podaří nakousnout vrchní slupku ovoce, které tak zasáhne hniloba. Když jsou stromy obtěžkané, jako například na Vysočině, tak to i pomůže, ale na Vyškovsku je ovoce na stromech málo. Třeba u velkopavlovické meruňky, která má tenkou slupku a je sladká, odhaduji velké poškození, přibližně dvacet procent," zhodnotil člen svazu zahrádkářů z Vyškova Josef Horák.

ZUZANA RICHTROVÁ
MICHAL KOČÍ