Velkou sílu a šikovnost musí mít postižený člověk na vozíku, který chce zvládat bezbariérové nájezdy nově vybudovaných chodníků ve Vyškově. Mají totiž moc vysokou hranu. Mnozí vozíčkáři si stěžují.

 

Chodníky mají nedostatky

„Vyjet na cestu pro pěší bez pomoci druhých není snadné. Mně pomáhá často manžel, ale když jedu sama, není to lehké. A pokud se mi nabídne nějaká starší paní, musím odmítnout. K překonání výjezdu na chodník je potřeba síla,“ popsala své zkušenosti Jarmila Temerová.

Kromě toho ještě poukazuje na některé nedomyšlenosti. „Například v místech, kde město vybudovalo nájezd, jsou na silnici kanály. Takže přes ně musíme jezdit. Jinde zase na jedné části chodníku nájezd je, ale na druhém konci zatím není. Musím se vrátit zpět na začátek,“ uvedla Jarmila Temerová.

Její zkušenosti potvrzuje také Jaroslava Bednářová. „Znám mnoho lidí, kteří jsou odsouzeni používat vozík. Před časem jsme zorganizovali akci, při níž jsme přiměli čelné představitele města, aby si vyzkoušeli, jak obtížné je pro postižené zvládat překážky,“ řekla.

Mnozí z nich podle ní po jízdě na vozíku uznali, že situace vozíčkářů opravdu není snadná. „Od té doby se to zlepšilo a překážek ubylo. Ale stále je dost nově opravených chodníků, kam není snadné najet,“ uvedla zase Jaroslava Bednářová.

Proto dala vedení města kontakty na několik vozíčkářů, aby jim zavolali, než hotový chodník převezmou. „Mohli by tak zjistit, zda mají po dodavatelské firmě požadovat nějakou úpravu, aby bezbariérové chodníky sloužily svému účelu. Zatím se mi ale nezdá, že by toho radnice využívala,“ prohlásila Bednářová.

Jednou z nich byla i Temerová. „Nekontaktovali mě. Přitom jsem ochotná nové úseky vyzkoušet a říci, zda nám vyhovují,“ prohlásila.

 

Potíž je prý také v normách

Problému si delší dobu všímá také zastupitelka a ředitelka sdružení Piafa Jana Podrápská. Její organizace se při své činnosti věnuje lidem na vozíku.

„Na řadě míst už sice problém zmizel a nájezdy jsou udělané, ale myslím si, že člověk, který jede sám bez doprovodu, má problémy na chodník vyjet,“ uvedla ředitelka sdružení Piafa.

Vedení města se chce problémem zabývat. „Je to ale obtížné. Chyba je totiž ve výšce silnice. Chodníky jsme už od dodavatele převzali, musíme to proto řešit sami,“ prohlásil starosta Vyškova Jiří Hájek.

Připouští, že radnice už nějaké podněty od obyvatel dostala. „Je možné, že tam byla i nabídka k vyzkoušení nájezdů. To přesně nevím. Zdá se mi to ale jako dobrý nápad. Myslím, že toho využijeme. I teď, když už jsou chodníky předány, přivítám, když nás lidé upozorní na špatné úseky,“ uvedl Hájek.

Podle místostarosty Romana Celého je obtížné skloubit předpis, který určuje výšku nájezdu a potřeby vozíčkářů. „Dodavatel se totiž řídí normami. Město poté na základě připomínek musí chodníky upravit,“ řekl.

Ke všemu jsou místa, kde okraj nájezdu musí být výš kvůli dešťům. „Když prší, nesmí voda ze silnice téct po chodníku, aby lidé nechodili kalužemi,“ upřesnil místostarosta.