Muž, který před osmnácti lety zabil člověka v Pustiměři u Vyškova, se teď sám udal policistům.

„Padesátiletý muž ze Slovenska přišel přiznat svoji vinu na policejní stanici v Praze. Překvapeným policistům nahlásil, že roku 1991 zabil muže polské národnosti v Pustiměři na Vyškovsku. Je to opravdu mimořádný případ,“ řekl Libor Kachlík z Jihomoravské policejní správy, který vyšetřuje vraždy v kraji. Jihomoravští kriminalisté ve čtvrtek zveřejnili naprosto ojedinělý případ. Muž, který před osmnácti lety zabil člověka v Pustiměři u Vyškova, se teď sám udal policistům.

„Padesátiletý muž ze Slovenska přišel přiznat svoji vinu na policejní stanici v Praze. Překvapeným policistům nahlásil, že před osmnácti lety zabil muže polské národnosti v Pustiměři. Je to opravdu mimořádný případ,“ řekl Libor Kachlík z Jihomoravské policejní správy, který vyšetřuje vraždy v kraji.

Za svůj čin by přitom muž už za dva roky nebyl potrestán. „Vražda by totiž byla v tomto případě po dvaceti letech promlčena,“ potvrdil bývalý kriminalista Miloslav Jedlička. Muži tak nyní hrozí až patnáct let vězení.

Případ teprve začíná policie znovu otevírat, a proto Kachlík odmítl podat víc informací. Vyškovskému deníku Rovnost se však podařilo zjistit, že mrtvolu muže objevil 23. září 1991 traktorista Raymund Marák z Podivic. Na poli kousek od rychlostní silnice R46 náhodou při setí našel pod hlínou lidské tělo. Vyšetřovatelé později zjistili, že šlo o Poláka, pachatele ale nikdy nenašli. Podle Kachlíka mohl mít případ z roku 1991 loupežný motiv. To prý ale vrah odmítá.

Co ho přimělo k doznání viny, není zatím jasné. „Případy, kdy se někdo k prohřešku přizná, jsou rozhodně výjimečné. Může se stát, že člověk svoje činy neunese. Zločin mu něco může připomenout a přizná se. Po takové době to ale opravdu obvyklé není,“ myslí si brněnská psycholožka Marcela Šindelářová-Langová.

Také podle brněnského advokáta Jana Žižlavského nemá případ obdoby. „Nemyslím si, že by šlo o pozdní lítost. Asi si skutečně myslel, že je jeho čin už promlčený,“ řekl brněnský advokát Jan Žižlavský.

Neobvyklý případ bude vyšetřovat jihomoravská kriminálka a vrah bude souzený v Brně. „Jeho přiznání může brát soud jako polehčující okolnost, přestože k němu došlo po tak dlouhé době,“ vysvětlil Žižlavský.

Dodal, že pro vyšetřování případu bude také důležité, jakým způsobem a z jakých pohnutek vrah svoji oběť zabil.

ANDREA ŽÁČKOVÁ