Že schody vyžadují opravu, na tom se shoduje i řada návštěvníků. Podle kastelánky se na nich úpravy v minulosti dělaly, nicméně jen dílčí. „Jsou polorozpadlé, nechodí se po nich zrovna dobře. V poslední době památka prošla řadou úprav a další rozhodně potřebuje, nejenom novou fasádu, ale právě také vstup," souhlasila třeba Eva Hanušová z Vyškova, která ráda jezdí na akce pořádané na bučovickém zámku.

Práce za milion

Ten je sice teď uzavřený, nicméně v provozu je stále muzeum, které v něm sídlí. Kdo se bude chtít po zahájení rekonstrukce schodiště podívat na výstavu, dostane se do něj bočním vchodem. „Práce vyjdou zhruba na milion korun, s placením nám pomůže dotace z ministerstva kultury," dodala Burianková.

V současné době dělníci dokončují opravu střechy památky. Ta trvá už několik let a vyžádala si miliony korun. V loňském roce pak po stovkách let začala tryskat voda z Bakchovy fontány na nádvoří. Díky ní také měla loni památka velmi slušnou návštěvnost, přišlo o padesát procent víc lidí než v předchozím roce. Letos se naopak snížila.

Kromě plánů na příští rok už vedení připravuje novinku na ten přespříští. „Chystáme druhou prohlídkovou trasu. Víc ale zatím nemůžu a ani nechci sdělit," řekla bučovická kastelánka.