Hostů bude tentokrát hodně. „Očekáváme dnes velkou účast. Už týden předem jsme prodali dvě stě lístků,“ pochvaluje si Marie Zachovalová, členka degustační komise a spolku zahrádkářů, který akci pořádá.

Návštěvníci na sebe skutečně nenechají dlouho čekat a malý sál obecní hospody brzy podstupuje zatěžkávací zkoušku. Lákadlem je dnes 142 příspěvků od pěstitelů nejen z Vážan a okolí, ale i z Brna, Šanova nebo Vizovic. Kdo by však čekal, že švestková velmoc bude dominovat i zdejším žebříčkům, byl by překvapený.

Zlatou příčku obsadil Milan Kunderka z nedalekých Milešovic. „Žádné tajemství pro výrobu nejlepší slivovice není, jen poctivá práce. Je to můj koníček, dělám to rád," svěřuje se Kunderka.

Ilustrační foto.
Paraglidista se zřítil na louku u Vyškova. Zavalil ho motor, má těžká zranění

Jeho slivovice se už před týdnem umístila v Milešovicích na třetím místě, takže ji ocenilo několik nezávislých porotců. Bohatý košt podle něj přineslo teplé počasí. „Loňská úroda byla skvělá. Bylo ideální počasí – hodně teplé, ne jako předloni, kdy nám všechno pomrzlo,“ hodnotí vítěz.

U pultu, kde dvě dámy neúnavně nalévají oceněné vzorky se začíná utvářet fronta. Mezi lahvemi, po kterých se natahují, jsou kromě slivovice i desítky vzorků meruňkovice, hrušky, letních plodů a také likérů. „Je to dobré. Úroveň je vůbec každý rok to vysoká. Na výběr je široká škála švestek. Sice letos chyběla voda, tak je trochu horší kvalita, ale zase bylo hodně sluníčka. Po dvou letech bídy konečně pěkná úroda. Jediné, s čím nejsem spokojený je moje umístění, ale to mi nahrazuje druhé místo za třešeň,“ směje se Jaroslav Nečas, který přijel ze Slavkova u Brna.

Ilustrační foto.
Ve Slavkově auto srazilo dítě. Přiletěl pro něj vrtulník

Po dvou hodinách degustace, kterou si návštěvníci můžou proložit konzumací škvarků, salámů, sýrů a chlebů s pomazánkou přichází čas k utišení dychtivých a hlasitých konverzací, protože je třeba ocenit nejlepší přispěvatele. Absolutní vítěz ročníku Milan Kunderka si s sebou kromě památného diplomu odnáší také velký zlatý pohár. Ve výstavce si ho ale může nechat jen rok, pokud opět nedokáže, že dělá tu nejlepší slivovici v okolí.

Tím program ale nekončí. Na podiu už se mezitím připravuje mnohožánrová skupina z Olomouce Red 77, která těm, komu se ještě nepletou nohy, zahraje nejen k poslechu, ale i k tanci. Pod podiem také na své nové majitele čeká spoustu krásných položek z tomboly.

Společnost Lidl nedávno potvrdila, že zahajuje stavbu nového obchodního domu.
Na nový supermarket čekali léta. Teď vznikne v Bučovicích Lidl

Košt patří k vážanským tradicím. „Na obci podporujeme každou akci, která se u nás koná. Košt už je akcí tradiční, o čemž vypovídá to vysoké číslo. Zahrádkáři patří do skupiny stabilních spolků. Zvedají v naší obci společenskou úroveň a za to jim děkujeme,“ komentuje vážanský starosta Václav Matyáš.

PETR KOUDELKA