DISKUTOVAT MŮŽETE DOLE POD ČLÁNKEM

Jen málokdo si už dnes dovede udělat představu o tom, jak žili na vesnici naši pradědečkové a prababičky. Vyškovský zoopark to plánuje zájemcům přiblížit. Chce vybudovat expozici Hanácký statek symbolicky přímo v místě, kde kdysi taková usedlost stála. Nešlo by ovšem o pouhou výstavu, ale rovnou Centrum environmentální výchovy.

„Kromě věrné kopie stavení, které zde kdysi stálo, chceme totiž vyhranit prostory vhodné pro environmentální neboli ekologickou výchovu jak dětí, tak i dospělých,“ objasnila pracovnice vyškovského zooparku Dagmar Nepeřená.

Vedení zooparku chce své plány uskutečnit na území vymezené nynější stodolou u vstupního areálu do zámecké zahrady a výběhu pro skotský náhorní skot. „Toto území má rozlohu zhruba dvanáct set metrů čtverečních,“ informovala Nepeřená.

Statek včetně dvora by měl být vybaven dobovými artefakty. Zoopark by je získal z Muzea Vyškovska. „Nechyběly by tam obytné prostory s vybavením, hanácká světnička s kuchyní, vejminkem, dvorem a třeba i chlívky s králíkárnou,“ objasnila Nepeřená.

Rekonstrukce a stavba by se dotkla i polorozpadlé stodoly, kde je nyní uskladněná sláma pro zvířata. Ta se totiž možná promění na velký výstavní sál. „Stodolu bychom rádi zrekonstruovali, zateplili a využili pro výstavu zemědělské techniky. V přízemí by stálo pódium s ukázkami dobových řemesel a také tradiční techniky,“ informovala Nepeřená.

Expozice by byly vybavené audiovizuální technikou. „V suterénu pod Hanáckým statkem by vznikl víceúčelový sál s příslušenstvím, včetně bezbariérového přístupu. Ten by byl v celém areálu,“ dodala Nepeřená.

Že zoopark chce rozšiřovat svoji činnost, vítají představitelé města Vyškova. „Environmentální střediska jsou moderním trendem, který postupně rozvíjí nejedna zoologická zahrada. Jednalo by se o prostory využitelné po celý rok. Chtěli bychom, aby tento plán byl přínosem nejen pro současné návštěvníky, ale také pro studenty z regionu,“ prohlásil vyškovský místostarosta Luboš Kadlec.

Ovšem celá akce je podmíněná získáním dotací. „Částka, kterou je potřeba na to, aby stavba mohla začít, dosahuje čtyřiačtyřiceti milionů korun. Do konce března budeme žádat o dotace z Operačního programu Životního prostředí. Zatím je ve hvězdách, zda uspějeme,“ nastínila Nepeřená.

Výše dotace by mohla pokrýt až devadesát procent nákladů. „Zbývajících deset procent by nejspíš uhradilo město, ale zatím to není zcela jasné. Město poskytlo garanty a také předfinancování akce. To je potřeba k tomu, aby zoopark mohl požádat o dotace,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.