„Žena narazila na předmět při zahradnických pracích na pozemku u rodinného domu. Pár minut na to volal pracovník firmy, který nalezl granát při čištění kanalizační šachty,“ informovala ve čtvrtek vyškovská policejní mluvčí Alice Musilová.

Na místo vyrazili její kolegové, aby oba nálezy zajistili do příjezdu pyrotechnika. „Ten zjistil, že se v obou případech jedná o funkční munici,“ přiblížila mluvčí.

Žena našla na zahradě dělostřelecký granát ráže 152 mm, sovětské výroby. Dělník zase objevil ruční obranný granát F1, typ Kalašhnikov, rovněž ze sovětské produkce. „Oba granáty pocházející z druhé světové války si převzal specialista a odvezl je k odborné likvidaci,“ sdělila Musilová.

Podle ní není na Vyškovsku, zvláště ve zmíněné oblasti, výskyt staré munice neobvyklý. „Letos se jedná již o osmý podobný případ. Lidé nachází válečné pozůstatky při procházkách v lesích, při zahradních, zemědělských nebo výkopových pracích. V případě, že narazí na předmět připomínající munici, ať vždy zavolají policii a s nálezem nemanipulují,“ varovala policejní mluvčí.