Je sobota osm hodin ráno a spolu s nimi stojí v místě srazu dalších asi padesát nadšenců, kteří se vydají k domovu desítek druhů zejména vodních ptáků. Někteří se nicméně obávají, že toho moc neuvidí. „Nevím, jestli na některé druhy není ještě moc brzy," poznamenává Slavkovan Jaromír Andrla.

Předseda Slakovského ochranářského spolu, který vycházku pořádá, Petr Navrátil, pochopitelně doufá v opak. A aby účastníci neodešli k mokřadu nezasvěcení, objasňuje, proč akci pořádají právě teď.

Na začátku týdne, 2. února, totiž uplynulo pětačtyřicet let od podpisu Ramsarské úmluvy. Zaměřená byla na ochranu mokřadů. „K tomuto datu si proto každoročně připomínáme Světový den mokřadů. Podle mých informací jsme jediní z celého Jihomoravského kraje, kdo se k této akci přidal," vyzdvihuje Navrátil.

Na účastníky, převážně z řad laické veřejnosti, čeká cesta k rybníku Prostředníček. Poté se přesunou k Třinácti jezerům a nakonec zamíří do Vážan nad Litavou, kde lze rovněž pozorovat množství opeřenců. Štěstí mají nicméně hned na startu.

Jeden z příchozích, David Řičánek, si všímá ptáka na komíně bývalého cukrovaru, a tak svůj speciální optický dalekohled zaměřuje právě tam. Vzápětí se u něj střídají všichni přítomní. „Na začátek není sokol na komíně vůbec špatný. Co se týká celé dnešní akce, chceme, aby si lidé díky ní uvědomili, jak moc jsou mokřady důležité. Doufám, že se nám podaří spatřit chřástala, na toho se moc těším. Před čtrnácti dny jsem u nás v Jiříkovicích dokonce viděl vodouše kropenatého," zmiňuje Řičánek.

Chřástala účastníci zmiňují tak často, protože jde o druh, který si svá hnízda staví dobře ukryté v hustém porostu. Vodouš kropenatý, na nějž poukazuje Řičánek, je tažný pták, který se na svá stanoviště obvykle vrací až ke konci března. Navíc je u nás zařazený mezi ohrožené.

Na chřástaly sice štěstí neměli. Nicméně spatřili ledňáčky, labutě, kachny divoké nebo slípky zelenonohé. Výšlap si tak pochvaluje třeba místopředseda pořádajícího spolku Radoslav Lánský. „Ale jsem spíš laik. Ke Třinácti jezerům chodím velmi rád. Slavkované můžou udělat jen pár kroků a jsou v krásné přírodě, kde žije spousta druhů ptáků," poukazuje Lánský.

Podle něj spolek chystá ještě tři další tematické vycházky. „Jedna z nich bude ke kompostárně, kde dochází k rekultivaci skládky. Také chceme navštívit lokalitu Pod Urbánkem, kde je spousta zeleně," přibližuje místopředseda s tím, že termíny ještě nemají.

Spokojený je nakonec i Andrla. „Viděli jsme sokola, ledňáčka a další druhy. Snad akce pomůže k ochraně přírody, kterou bez aktivity lidí nelze dělat," říká Slavkovan.

Stejné pocity má předseda spolku Navrátil. „Navíc přišla i spousta mladých. Někteří by se k nám možná mohli přidat. Myslím, že jsme lidem rozšířili obzory o přírodě a zdejším mokřadu Třinácti jezer, což považuji za největší úspěch," uzavírá Navrátil.