„Manželka čte, děti už jsou ale větší, takže si knížku přečtou samy. Jezdím po montážích, jsem věčně pryč, ale myslím, že akcí pro rodiny s dětmi je v obci dostatek. Já ale určitě nečtu," přiznává s úsměvem Jiří Konůpka ze Studnic, jehož dcera ve studnické klubovně dnes přespí. Stejně jako další tucet školáků.

To, že zrod dětského čtenáře není jednoduchým procesem, dobře ví i třeba Kateřina Brunclíková, členka Občanského sdružení Studánky, které za dnešním setkáním stojí. „Máme v obci poměrně čerstvě otevřenou knihovnu a navíc se rozšiřuje dětské oddělení. Takže se nám Noc s Andersenem náramně hodila. Koná se ve Studnicích vůbec poprvé. Děti možnost přespat v klubovně samozřejmě láká. Nahlásilo se jich čtyřiadvacet, což je krásný počet, třináct z nich, kteří jsou školou povinní, bude přespávat. To, že se dětem málo čte a že si i samy málo čtou, je bohužel pravda. Polovina dětí si svou momentálně oblíbenou knížku vůbec nepřinesla," naznačuje Brunclíková.

Občanské sdružení, jehož aktivity se začaly psát už v roce 2008, pořádá zhruba třináct akcí do roka. „Mám ráda pohádkový les nebo klasický maškarák. Navštěvuji je pravidelně, jsou fajn. I když tu mám vrstevníky, na akci dneska spát nebudu," svěřuje se třeba Eliška Pupíková.

O ostatní se starají

Připomíná ještě tradiční otevírání studánek, kdy děti za doprovodu dospělých pozorují cestou ke studánkám krásy jarně probuzené přírody Drahanské vrchoviny. „Každý rok zřizujeme jednu novou studánku. O ostatní se staráme. Najdeme místo, kde víme, že vyvěrá voda, vykopeme ji, vyzdíme kameny, uklidíme okolí a vymyslíme nějaké posezení. Za rok je studánka zapadaná listím, takže je práce vždycky dost. S dětmi ten den naplánujeme třeba šipkovanou s doprovodným programem, takže ke studánce jdeme formou hry. V okolí je pak pro ně třeba zakopaný poklad," upřesňuje Brunclíková.

To už za sebou děti mají nezbytné kolečko o tom, jakým spisovatelem Hans Christian Andersen byl, jak si právě počátkem dubna připomínáme výročí jeho narození a jak se jeho pohádky Princezna na hrášku, Ošklivé káčátko nebo Malá mořská víla staly klasikou. „Každý rok je akce Noc s Andersenem věnovaná jednomu autorovi. Letos je jím Petr Morkes, který oživil postavu psího detektiva Vrťapky. Naším cílem je jeho knihu za večer přečíst. Než půjdete spát, vyluštíte tajenku. Otázky v ní budou právě z knihy o psím komisaři," popisuje dětem program předsedkyně sdružení Petra Zukalová.

Obléct mikiny a čepice, po vyřešení prvního úkolu totiž následuje cesta k dětskému hřišti, kde začínající čtenáři zasadí okrasnou jabloň. „Jmenuje se Pohádkovník. Cílem akce je totiž také zasadit vždy jeden strom, za několik let nám tak vznikne malý pohádkový les," připomíná předsedkyně s tím, že si malí účastníci setkání vyrobí také přáníčka, která pak členky sdružení na strom pověsí. „A Hans Christian Andersen si je posbírá a uvidíme, zda se vám přání splní," nechává Zukalová dětem prostor pro fantazii. Štrúdl capartů pospíchá nadšeně ke hřišti, překřičet jejich neustálé dotazy dá zabrat. „Jsem zvědavá, jestli se stromkem vaši starší kamarádi něco nevyvedou," ozve se dospělý hlas z hloučku.

Dalším bodem studnického programu je představení nedaleké obecní knihovny, kde už na děti netrpělivě vyčkává starosta obce Zdeněk Preis. Chybět nebude ani opékání špekáčků, výroba záložky do knížky, představení knih, které si děti donesly, společenské hry i detektivní záhada, která vyvrcholí odměnami. Komisař Vrťapka by měl určitě radost.